Maui

Plaża czarnego piasku Pa`iloa #1::Wyspa Maui, Hawaje::
Plaża czarnego piasku Pa`iloa #1
Plaża czarnego piasku Pa`iloa #2::Wyspa Maui, Hawaje::
Plaża czarnego piasku Pa`iloa #2
Dolina Iao::Wyspa Maui, Hawaje::
Dolina Iao

Dolina Iao to miejsce bitwy, która miała miejsce w 1790 roku. Król Kamenahameha I zmiażdżył tu armię Maui, a wszystkich wziętych do niewoli żołnierzy rozkazał zabić. Ioa Needle to stożkowa skała wznosząca się 400 m od poziomu doliny. Nazwa pochodzi od hawajskiego słowa Iao oznaczającego "światło doskonałości".

Iao Needle::Wyspa Maui, Hawaje::
Iao Needle
Kwiat silversword::Wyspa Maui, Hawaje::
Kwiat silversword

Mt Haleakala (co oznacza "dom, miejsce pochodzenia słońca") zajmuje całą południowo-wschodnią część wyspy Maui. Góra słynie ze swego gigantycznego krateru i unikalnej rośliny o nazwie silversword, która to rośnie przez 50 lat i usycha po pierwszym zakwitnięciu.

Droga do Hana jest zwykle uznawana jako jedna z najpiękniejszych dróg widokowych w USA. W rzeczywistości ta łatwo dostępna droga jest bardzo zatłoczona i niewiele różni się od innych dróg na Hawajach. Wszystko co można zobaczyć podczas 85 km przejazdu to otaczający las i tył samochodu za którym się jedzie. Zapomnij o widokach oceanu. Jeżeli zatrzymasz się aby zobaczyć wodospady to otaczać cię będą tłumy ludzi. Droga do Hana ze swymi 617 ostrymi zakrętami i 56 mostkami (jak ktoś policzył) wcale nie była dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Była to po prostu kolejna atrakcja turystyki masowej. Moim zdaniem North Shore Road na wyspie St John, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych jest o wiele piękniejsza, naprawdę widokowa i nie zatłoczona.

Górny wodospad Puohokamoa::Wyspa Maui, Hawaje::
Górny wodospad Puohokamoa
Windsurfing na plaży Hookipa::Wyspa Maui, Hawaje::
Windsurfing na plaży Hookipa
W drodze do Hana::Wyspa Maui, Hawaje::
W drodze do Hana

wskazówka podróżnicza: Droga do Hana. Nie trać czasu na jazdę do Hana. Droga nie ma widoków, ruch jest duży i bardzo wolny, wodospady są zatłoczone.

© 2002 Maciej Swuliński