Hawajskie miejsca kultu

W dawnych czasach Hawaje miały swój własny system praw kakawai, który ustalał zasady zachowania mieszkańców, oraz regulował ich życie codzienne. Wiele miejsc, rzeczy, szczególny czas dnia czy roku były kapu czyli święte lub zabronione. Zwykłemu człowiekowi nie wolno było spojrzeć, czy też podejść blisko wodza. Nie wolno było również iść jego śladami, a nawet rzucić swego cienia na ziemię przez niego zamieszkiwaną. Kobietom nie wolno było jeść jedzenia zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn takiego jak wieprzowina, niektóre ryby, kokosy, czy banany. Nie mogły one nawet jeść razem z mężczyznami, czy też przygotowywać dla nich posiłków. Kapu określało również sezony połowu ryb, polowań, sadzenia roślin jak i czas zbiorów. Łamanie zasad kapu burzyło stabilność społeczności, dlatego też częstą karą była śmierć.

Mailekini Heiau::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Mailekini Heiau
Pu`ukohola Heiau::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Pu`ukohola Heiau
Lele (wieża składania darów)::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Lele (wieża składania darów)
Wioska Lapakahi::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Wioska Lapakahi

Pu'uhonua o Honaunau na wyspie Hawaii to miejsce azylu gdzie Hawajczycy, którzy nie przestrzegali kapu w odniesieniu do bogów, mogli uniknąć pewnej śmierci. Gdy osoba, która złamała kapu dotarła (a nie było to takie proste) do Pu'uhonua odprawiano dla niej ceremonię przebaczenia. Przestępca mógł wtedy bezpiecznie wrócić do domu.

Stara chata hawajska::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Stara chata hawajska
Dwóch strażników::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Dwóch strażników
Ki`i (strażnik) #1::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Ki`i (strażnik) #1

Heiau (świątynia) Pu'ukohola (co oznacza Wgórze Wieloryba) na wybrzeżu Kona wyspy Hawai'i jest jedną z ostatnich budowli wzniesionych na Hawajach ku czci dawnych hawajskich bogów. Wybudowana została ona w latach 1790-91 i dedykowana była bogowi wojny Kuka'ilimoku. Świątynia ta jest bezpośrednio związana z powstaniem królestwa Hawajów i jej pierwszym królem Kamenahameha I. Heiau składa się z kamiennych tarasów otoczonych kamiennym murem. Dzisiaj świątynia ta wciąż objęta jest kapu zabraniającym wstępu do tego miejsca kultu.

Ki`i (strażnik) #2::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Ki`i (strażnik) #2
Ho`okupu (dary)::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Ho`okupu (dary)
Hale o Keawe::Wyspa Hawai'i, Hawaje::
Hale o Keawe

© 2002 Maciej Swuliński