Szukaj w swulinski.com:
 

Te Pito Kura


Przewrócony Paro::Wyspa Wielkanocna:: Przewrócony Paro Te Pito O Te Henua::Wyspa Wielkanocna:: Te Pito O Te Henua Leżący moai i pukao::Wyspa Wielkanocna:: Leżący moai i pukao

Największym posągiem, który kiedykolwiek został wzniesiony na Wyspie Wielkanocnej jest Paro znajdujący się w miejscu o nazwie Te Pito Kura. Jest to statua prawie 10 metrowej wysokości i prawdopodobnie ważąca ponad 70 ton. Ileż to ogromnej pracy potrzeba było, aby wyrzeźbić i przetransportować tak olbrzymi posąg. Z ustnych przekazów wynika, że Paro był jednym z ostatnich wzniesionych pomników ok. roku 1620, a także tym ostatnim, który został obalony w około 1840 roku. Dzisiaj, Paro wciąż leży twarzą w dół. Jego głowa jest uszkodzona i oderwana od tułowia. Ostatni moai, zniszczony ręką wyspiarzy czeka na swoje wskrzeszenie przez archeologów.

Owalny kamień tuż obok Ahu Te Pito Kura był dla wyspiarzy obiektem o dużym znaczeniu i posiadał ich zdaniem magiczną moc. Jego nazwa to Te Pito O Te Henua, co dosłownie oznacza "pępek świata". W taki to sposób mieszkańcy postrzegali swą małą wyspę. Uważali oni, że było to centralne miejsce na Ziemi. Niektórzy historycy utrzymują, że przed przybyciem pierwszych Europejczyków określenie Te Pito O Te Henua było także używane jako nazwa wyspy.