Schronienie skalne Meadowcroft

Powszechnie uznawana jest, teoria migracja ludzi do oby Ameryk, która nastąpić miała poprzez cieśninę Beringa, a raczej pas lądowy, który się tam znajdował w erze lodowcowej. Konsekwentnie, przez długie lata, powszechnie uważało się, że pierwszymi mieszkańcami Nowego Świata byli Indianie określni jako kultura Clovis. Pojawili się oni około 13 500 lat temu w Am. Północnej, na terenie dzisiejszego Nowego Meksyku w USA. Miało być to być centralne miejsce, z którego przodkowie wszystkich późniejszych kultur półkuli zachodniej rozpierzchli się po obu kontynentach. Teoria ta traci jednak swą aktualność wobec odkrywania innych miejsc, których wiek szacuje się na wcześniejszy niż Clovis.

Formacja skalna w Meadowcroft::Meadowcroft, Pensylwania, USA:::
Formacja skalna w Meadowcroft

Schronienie skalne Meadowcroft w Pensylwanii to interesujące stanowisko archeologiczne. Rdzenni Amerykanie odwiedzali to miejsce od tysięcy lat. Ścieżka wymiany towarów łącząca różne regiony biegła wzdłuż pobliskiego potoku, a to skalne schronienie było idealnym miejscem do odpoczynku i spędzenia nocy. Czasami goście zostawili tu coś na ziemi, na przykład jedzenie lub złamaną strzałę z kamiennym grotem. Ciągła erozja, gdzie miękka, bardziej porowata skała z sufitu, opadała nieustannie w formie pyłu, pokrywała podłoże ukrywając te pozostawione przedmioty.

Schronienie skalne Meadowcroft #1::Meadowcroft, Pensylwania, USA:::
Schronienie skalne Meadowcroft #1
Schronienie skalne Meadowcroft #2::Meadowcroft, Pensylwania, USA:::
Schronienie skalne Meadowcroft #2

Pierwszy artefakt znaleziony został w Meadowcroft w 1955 roku, ale archeolog amator Robert Miller, właściciel tej ziemi, utrzymywał to w tajemnicy przez wiele lat, dopóki nie znalazł archeologa, który byłby skłonny zająć się przebadaniem tego miejsca. Powolna i ostrożna praca wykopaliskowa, warstwa po warstwie, doprowadziła do zaskakujących odkryć. Datowanie radiowęglowe z tego stanowiska wskazuje, że ludzie byli tu już 16 000 lat temu, a być może nawet 19 000 lat temu. Ta druga data jest wciąż kwestionowana, ale po wielu latach debaty, 14 000 lat p.n.e. staje się datą coraz powszechniej akceptowaną. W środowisku archeologów tylko mniejsza część odrzuca to datowanie. Zatem, jest to 3000 lat wcześniej niż artefakty kultury Clovis. Dostarcza to dowodów na bardzo wczesną obecność ludzi w Ameryce, tak naprawdę jest to najstarsze znane miejsce na zachodniej półkuli. Mając na uwadze przyszłe badania archeologiczne, około połowa schronienia skalnego nie została jeszcze przebadana. Następna generacja archeologów będzie mogła okazję dokonać swych niezależnych odkryć.

Schronienie skalne Meadowcroft to małe stanowisko archeologiczne. Dla osób bez zainteresowania archeologią jest to po prostu dziura w ziemi i nic więcej. Jeżeli jednak interesujesz się historią Indian, posłuchaj przewodnika, a wizyta tu będzie dla ciebie ciekawa. Inne historyczne miejsce w bliskim sąsiedztwie, to rekonstrukcja XVI-wiecznej wioski Indian Monongahela, oraz budynki wczesnych osad europejskich. W Meadowcroft spędziliśmy cały dzień i nie był to dla nas czas stracony


© 2018 Maciej Swuliński