Rdzenni Amerykanie

W każdym stanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej rdzenni Amerykanie organizują zjazdy, a raczej spotkania artystyczne nazwane pow-wow. Składają się na nie parady, tańce, śpiewy, a nawet wybór Miss Indian.

Pow-wow
Pow-wow
Indianie Ameryki Północnej
Indianie Ameryki Północnej

Indianie Ameryki Północnej, pochodzą z wielu plemion, szczepów i grup etnicznych. Ich krew jest często wymieszana z emigrantami pochodzącymi z Afryki, Azji, Europy bądź innych regionów świata.

Rdzenni mieszkańcy Alaski
Rdzenni mieszkańcy Alaski

Gdy w XVIII w. pierwsi Europejczycy zetknęli się z rdzennymi mieszkańcami Alaski było tam wiele plemion i dużo różnych grup językowych. Dla ludności Alaski, przybycie Rosjan było wielkim nieszczęściem. Indianie byli zmuszani do niewolniczej pracy, brano zakładników, dzielono rodziny. Przemoc i europejskie choroby przyczyniły się do śmierci prawie 80% populacji Indian Aleut.

Indianie północnego wybrzeża Pacyfiku
Indianie północnego wybrzeża Pacyfiku

Kilka różnych kultur wykształciło się na północnym wybrzeżu Pacyfiku począwszy na południu od dzisiejszego stanu Waszyngton w USA, poprzez wybrzeże Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, aż do terytorium Alaski. Kultury te były do siebie podobne w pewnym stopniu i jednocześnie dość odmienne.

Indianie Anasazi
Indianie Anasazi

Głębokie kaniony, skalne palisady, wysokie płaskie szczyty zwane mesa i pustynia rejonu narożnika stanów Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Arizona były rodzimym miejscem wyjątkowej grupy etnicznej, którą nazywamy dzisiaj Anasazi. Żyli oni tutaj od mniej więcej 500 roku p.n.e. W roku 1300 naszej ery Indianie Anasazi opuścili swe budowle, skalne domostwa, wioski i inne osady i przenieśli się na południe mieszając się z różnymi plemionami. Jaki był powód tej migracji? Niektóre teorie mówią o wrogich sąsiadach, którzy ich do tego zmusili. Inne mówią o przeludnieniu i długotrwałej suszy, która uczyniła ten rejon trudnym do zamieszkania. Prawdopodobnie połączenie tych czynników sprawiło, że Anasazi opuścili swe domy zawsze.

Mesa Verde
Mesa Verde

Park narodowy Mesa Verde to tak naprawdę duży park archeologiczny z wieloma budowlami wzniesionymi we wnętrzu załamań skalnych. Pierwotni Indianie Pueblo zamieszkiwali te tereny w okresie od 550 do 1300 r.

Casa Grande
Casa Grande

Casa Grande to pozostałości starożytnej indiańskiej wioski w okolicach Coolidge w Arizonie. Opuszczony długo przed przybyciem pierwszych Europejczyków, główny budynek wzniesiony z caliche przetrwał do dziś, przynajmniej częściowo.

Zamek Montezuma
Zamek Montezuma

Skalne budowle określane dzisiaj, jako Zamek Montezuma (Arizona, USA) pochodzą z lat 1100 - 1400. Przetrwałe pięciopiętrowe zabudowania zawierają ponad 20 pomieszczeń.

Wioska Huron/Ouendat
Wioska Huron/Ouendat

W zrekonstruowanej wiosce Huron/Ouendat (Kanada) można zobaczyć, jak żyli Indianie w dzisiejszym rejonie Ontario przed przybyciem pierwszych Europejczyków.

Kopiec Grave Creek
Kopiec Grave Creek
Kopiec Węża
Kopiec Węża
Kopce Effigy Mounds
Kopce Effigy Mounds

Kultura Adena to grupa rdzennych społeczeństw amerykańskich sprzed 2000 lat. Łączyły ich podobne do siebie ceremonialnie rytuały pogrzebowe. Ziemne budowle, które wznieśli przetrwały do naszych czasów.

Cahokia
Cahokia

Kultura Missisipi wzniosła wiele osad wzdłuż rzeki Missisipi. Cahokia uważana jest za największą. Pochodzi ona z 700 rne. Szacuje się, że w szczytowym okresie około 1050 r. mieszkało tu od 10 do 20 000 osób.

Wioska Indian Monongahela
Wioska Indian Monongahela

Indianie Monongahela przestali istnieć jako niezależna grupa etniczna na początku XVII wieku. Prawdopodobnie wchłonęły je inne plemiona. Zrekonstruowana mała Wioska Indian Monongahela w Meadowcroft daje nam możliwość poznania 16-wiecznego życia tych rdzennych Amerykanów.

Czirokezi
Czirokezi
Miejsce urodzenia Sekwoji
Miejsce urodzenia Sekwoji

Góry Great Smoky na granicy stanów Tennessee i Karolina Północna są rodzimą ziemią Czirokezów, narodu Indian o bogatej tradycji. W swym rozkwicie, długo zanim Kolumb odkrył „Nowy Świat” władali oni terenem, który należy dziś do w częściach do ośmiu stanów USA.

Schronienie skalne Meadowcroft
Schronienie skalne Meadowcroft

Datowanie radiowęglowe ze schronienia skalnego Meadowcroft wskazuje, że ludzie byli tu już 16 tys. lat temu, a być może nawet 19 tys. lat temu. Ta druga data jest wciąż kwestionowana, ale po wielu latach debaty, 14 tys. lat p.n.e. staje się datą powszechnie akceptowaną. Jest to 3000 lat wcześniej niż artefakty kultury Clovis. Dostarcza to dowodów na bardzo wczesną obecność ludzi w Ameryce, tak naprawdę jest to najstarsze znane miejsce na zachodniej półkuli.


© 2000 - 2018 Maciej Swuliński