Wyprawy off-road Swulinskiego Home Page
Szukaj w swulinski.com:
 
 
Sladami misji jezuickich

Loreto i San Javier

20 listopada
Chłodny poranek Misión de Nuestra Seńora de Loreto Conchó Zakratowane okno

Po nocy spędzonej na pustyni, wróciliśmy ponownie do Loreto. Było to najładniejsze ze wszystkich miast, które odwiedziliśmy do tej pory na Baja i była tam kolejna misja, którą pragnęliśmy zobaczyć. Misión de Nuestra Seńora de Loreto Conchó założona w 1697 roku jest największym osiągnięciem jezuitów w tej części Meksyku. Tak naprawdę, jest to najstarsza misja wśród stojących do dzisiaj. Założona wcześniej, w roku 1683, San Bruno była pierwszą misją chrześcijańską w Kalifornii Dolnej, lecz przetrwała ona tylko 12 lat. Dla jezuitów, sukces Loreto stał się podstawą do dalszej ekspansji, stworzenia całego systemu misji na półwyspie.

Barokowy ołtarz Wenętrzny dziedziniec Wieża dzwonnicza

Dobrze zachowany kościół w Loreto jest bardzo prosty na zewnątrz. Jest to typowy, wybudowany z kamienia kompleks jezuicki. Pochodzi on z 1740 roku i obejmuje ono nie tylko budynek kościoła z barokowym złoconym ołtarzem, ale także zamknięty dziedziniec z warsztatami i pomieszczeniami dla Indian. Konieczny był wtedy cały kompleks misyjny, a to z konieczności zmuszenia Indian do mieszkania i życia wraz z misjonarzami. Tubylcy na Baja należeli do prostych ludów zbieracko-łowieckich i nigdy wcześniej nie żyli w jakichkolwiek osadach.

Misión San Francisco Javier de Viggé-Biaundó Detal elewacji #1

Naszym następnym przystankiem była łatwo dostępna wieś leżąca w górach Sierra de la Giganta. Założona w tamtej okolicy, w 1699 roku, jezuicka Misión San Francisco Javier de Viggé-Biaundó przetrwała tylko dwa lata. Lokalna ludność Cochimi nie była zbyt przychylna Europejczykom i zmusiła ich do zaprzestania ewangelizacji. Kilka lat później, nowa misja przeniesiona została w inne miejsce ze znacznie lepszymi zasobami wodnymi, dzisiejszej wioski San Javier. Do roku 1758, jezuici wznieśli tam najpiękniejszy ze wszystkich kościołów misyjnych w Kalifornii Dolnej. Jest to lokalizacja z wysokimi szczytami w tle, a sam kościół wybudowany został w niepowtarzalnym stylu. Wszystko to sprawia, że misja ta mocno wyróżnia się wśród innych tego rejonu Meksyku.

  Wejście na dziedziniec
Przykościelny cmentarz Bogato złocony ołtarz Detal elewacji #2