Szukaj w swulinski.com:
 

Alaska południowa


Droga szutrowa do Kennecott Góry Wrangell

Park Narodowy Wrangell - St Elias o pow. 5.3 miliona hektarów jest największym w Stanach Zjednoczonych. Dla porównania słynny park Yellowstone jest sześciokrotnie mniejszy.


Stara linia kolejowa Kennicott Opuszczona kopalnia miedzi

Opuszczona kopalnia Kennicott Copper Mine była kiedyś największą kopalnią miedzi na świecie. Wzięła ona swą nazwę od lodowca Kennecott, niestety z błędem. Miejscowość, gdzie niegdyś mieszkało ponad 800 górników, dziś jest całkowicie opuszczona.


Cmentarz w Eklutna Indiańskie nagrobki Kapliczka prawosławna

Rosjanie przybyli do Eklutna w początkach XIX wieku od razu krzewiąc religie prawosławną wśród miejscowej ludności, Indian Athabascan. Wiele zwyczajów pierwotych Indian wymieszało się z nowymi praktykami religijnymi. Najciekawszą z mieszanek są tak zwane indiańskie nagrobki, które można zobaczyć na cmentarzu w Eklutna. Nagrobki te zawierają w swym wnętrzu rzeczy osobiste zmarłego jako pomoc przy przejściu do życia wiecznego. Brak tu tabliczek z nazwiskiem pochowanego dlatego też każda rodzina używa innych kolorów do zaznaczenia nagrobków. Charakterystyczny krzyż prawosławny umieszczony jest z przodu grobu.


Lodowiec Matanuska Czarna sosna

Totem

Totemy z wybrzeża Alaski zawierają często cale historie rodzin. Są one zupełnie jak drzewa genealogiczne. Każda figura na słupie jest symbolem charakterystycznych wydarzeń rodziny lub totemem czyli silą natury z którą rodzina ta jest szczególnie związana. Wśród wielu rzeźbionych figur Thunderbird jest najbardziej znaczącym. Zawsze zajmuje on najwyższe miejsce na totemie.
Idealnym drzewem do rzeźbienia totemów jest cedr czerwony. Najlepiej, gdy rośnie on nad brzegiem morza lub rzeki, wtedy jest łatwy do transportu. Niestety totemy cedrowe gniją po około 65 latach, zatem niewiele z nich można wciąż jeszcze znaleźć.

Thunderbird

Kopalnia Crow Creen Radosny poszukiwacz złota

Złoto! To magiczne słowo było magnesem dla tysięcy ludzi aby przybyć na Alaskę w poszukiwaniu fortuny. Ten miękki metal odegrał znacząca rolę w historii tego regionu. Wiele dzisiejszych miast zostało założonych podczas gorączki złota. Nie jest to taki zły pomysł aby spróbować samemu jak poszukać złota w Crow Creek Mine. W ten sposób można przekonać się jak lodowata jest woda w strumieniu i ile krwi mogą wypić komary z ciała żądnego bogactwa śmiałka.