Full Solar Ecplipse

Plantacje południa

20 sierpnia

Byłe miejsce uprawy ryżu z czasów kolonialnych to plantacja Hampton w bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie spędziliśmy ostatnią noc. Powstała ona w 1735 r. Drewniana rezydencja w stylu georgia stojąca na plantacji jest jedną z najstarszych tego typu w Stanach Zjednoczonych. Był to letni dom właścicieli plantacji, którzy w okresie zimowym mieszkali w Charleston.

Dąb Waszyngtona::Plantacja Hampton, Karolina Południowa, USA::
Dąb Waszyngtona
Kominek::Plantacja Hampton, Karolina Południowa, USA::
Kominek

Plantatorzy w Karolinie Południowej mieli bardzo specyficzne zapotrzebowanie na niewolników. Najcenniejsi byki robotnicy z dzisiejszego Senegalu i Ghany. Powód był bardzo prosty. Ludzie przywiezieni z tych regionów posiadali doświadczenie w pracy na polach ryżowych. Ryż na zachodnim wybrzeżu Afryki uprawia się już od ok. 3500 lat. W Karolinie Południowej okazał się on być tak opłacalny, że stał się głównym produktem eksportowym do krajów europejskich. Produkcja "złota z Karoliny" przynosiła fortuny właścicielom plantacji, którzy mogliby sobie pozwolić na zapłatę od 10 000 do 20 000 dolarów za jednego niewolnika przeliczając na obecną wartość pieniądza. Wielkie plantacje posiadały ponad 200 lub nawet więcej niewolników, którzy pracowali od wschodu do zachodu słońca. Oczekiwana długość trwania życia niewolników na plantacjach wynosiła nie więcej niż 10 lat. Było tak nie tylko z powodu ciężkiej pracy fizycznej w upalnym i bardzo wilgotnym klimacie. Pola ryżowe to nieustanne niebezpieczeństwo ukąszeń węży i ataków aligatorów. Tych którzy przeżyli zabijała malaria lub inne choroby szybko rozprzestrzeniające się wśród czarnych niewolników afrykańskich.

Aleja dębów::Plantacja Boone Hall, Karolina Południowa, USA::
Aleja dębów
Chata niewolników::Plantacja Boone Hall, Karolina Południowa, USA::
Chata niewolników

Kolejna plantacja. którą odwiedziliśmy to miejsce o nazwie Boone Hall. Po ponad 300 latach nieprzerwanej uprawy roślin, jest to jedna z najstarszych nadal działających gospodarstw rolnych w Stanach Zjednoczonych. Z upływem czasu znana była ona z uprawy bawełny i orzesznika pekanowego, ale także produkcji cegły. Podobnie jak na każdej plantacji na południu, w Boone Hall stoi masywny dom właścicieli, a w jego bliskim sąsiedztwie spora liczba chat niewolników. Najpiękniejsza na tej plantacji jest „aleja dębów”, kilometrowej długości dwa rzędy blisko 300-letnich drzew.

Dom na platacji::Plantacja Boone Hall, Karolina Południowa, USA::
Dom na platacji
Domki niewolników::Plantacja Boone Hall, Karolina Południowa, USA::
Domki niewolników
Wnętrze chaty niewolników::Plantacja Boone Hall, Karolina Południowa, USA::
Wnętrze chaty niewolników

© 2017 Maciej Swuliński