Marae

Życie starożytnych Polinezyjczyków toczyło się wokół religii. Wszystkie spotkania rodzinne i polityczne odbywały się w otoczeniu świątyń, czyli marae. Było to miejsce kultu, gdzie czczeni byli bogowie jak i przodkowie, marae było również wyrazem statusu społecznego, praw własności i rangi klanu. Nie wiele ze starych budowli przetrwało do dnia dzisiejszego. Większość z nich zostało zniszczonych przez samych Polinezyjczyków, a te stojące dzisiaj są zrekonstruowane przez archeologów.

W Polinezji wiele było różnych rodzajów marae: prywatne, rodzinne, należące do klanu, czy też wodza, jak i publiczne marae. Używane były one z różnych okazji, uroczystości religijnych, politycznych, spotkań gremialnych, czy też rodzinnych.

Dwu schodkowe Ahu::Tahiti, Polinezja Francuska::
Dwu schodkowe Ahu
Drewniane Tiki::Tahiti, Polinezja Francuska::
Drewniane Tiki
Tiki i Unu::Tahiti, Polinezja Francuska::
Tiki i Unu
Fare Ia Manaha::Tahiti, Polinezja Francuska::
Fare Ia Manaha
Tahua w Arahurahu::Tahiti, Polinezja Francuska::
Tahua w Arahurahu

Całkowicie odnowiona Marae Arahurahu na Tahiti składa się z płaskiej platformy zawierającej na swym końcu dwu-schodkowe ahu, przeznaczone specjalnie dla bogów i duchów przodków. Obszar otoczony niskim murem i zwany tahua zawiera kilka stylizowanych rzeźb zwanych unu i symbolizujących posłańców bogów. Wiele sterczących kamieni (turu'i) oznacza miejsca dla ważnych osób w czasie uroczystości. Zrekonstruowana jest również fare ia manaha czyli chata dla kapłanów i opiekunów tego marae.

Dwie namorzyny::Tahiti, Polinezja Francuska::
Dwie namorzyny
Dwa Unu::Tahiti, Polinezja Francuska::
Dwa Unu
Trzy Unu::Tahiti, Polinezja Francuska::
Trzy Unu
Ahu w Marae Afareaito::Moorea, Polinezja Francuska::
Ahu w Marae Afareaito
Platforma łucznicza::Moorea, Polinezja Francuska::
Platforma łucznicza
Marae Ahu o Mahine::Moorea, Polinezja Francuska::
Marae Ahu o Mahine

Dolina Opunohu na Moorea jest prawdopodobnie największym miejscem wykopalisk archeologicznych na całych wyspach Towarzystwa. Wśród wielu zidentyfikowanych struktur na tym obszarze, niektóre zostały zrekonstruowane do niemalże swej oryginalnej postaci. Dla wielu z odwiedzających, zastałe struktury mogą postrzegane być, jako zwykłe stosy kamieni, lecz dla starożytnych mieszkańców były to najświętsze miejsca spotkań. Wśród wielu murków i kamiennych platform możemy odnaleźć sterczące pojedyncze kamienie zwane turu'i, które oznaczały miejsca dla najważniejszych osób podczas ceremonii. Dwie łucznicze platformy, inne bo nie w kształcie prostokąta, wskazują na to, że w pobliskim marae czczony był bóg łuczników. Na podstawie badań archeologicznych prowadzonych w dolinie stwierdzono, że zamieszkana była ona, przez co najmniej 600 lat. Najstarsze budowle pochodzą z XIII wieku.

Kamień Turu'i::Moorea, Polinezja Francuska::
Kamień Turu'i
Drewniany Ti'i::Moorea, Polinezja Francuska::
Drewniany Ti'i
Kamienny Tiki::Moorea, Polinezja Francuska::
Kamienny Tiki
Marae w Tiki Village #1::Moorea, Polinezja Francuska::
Marae w Tiki Village #1
Marae w Tiki Village #2::Moorea, Polinezja Francuska::
Marae w Tiki Village #2

Polinezyjski teatr Tiki Village na Moorea może brzmieć jak pułapka na turystów. W rzeczywistości prezentuje on tradycyjne tańce wraz z poprzedzającą pokaz kolacją, odpowiednik luau na Hawajach. Podczas wieczornych występów łatwo przeoczyć jest autentyczne marae. Zostało ono tu przeniesione z innego miejsca, kamień po kamieniu, wszystko pod nadzorem kapłana. Struktura znajduje się tuż nad brzegiem wody i zawiera drewniane i kamienne tiki (inaczej ti'i) czyli rzeźby, które są reprezentacją mniej ważnych bożków.

" ... cudowny kawałek indiańskiej architektury znacznie przewyższający wszystko w tym rodzaju na całej wyspie. Jest to długa budowla z kamienia w kształcie jakby piramidy. Na środku górnej części wystawione są postacie ptaków wyrzeźbione w drewnie ... Niedaleko tego marae znajduje się kilka mniejszych, ... i na plaży między nimi, a wodą leżą w sporej ilości kości ludzkie ... "

Kapitan James Cook o marae na Tahiti, 1769 r.


© 2009 Maciej Swuliński