Hierapolis

Amfiteatr::Hierapolis, Turcja::
Amfiteatr
Akwedukt::Hierapolis, Turcja::
Akwedukt
Scaenae (scena)::Hierapolis, Turcja::
Scaenae (scena)

Od początku swego istnienia Hierapolis było uzdrowiskiem, w którym lekarze wykorzystywali źródła termalne Pamukkale do leczenia swoich pacjentów. Miasto założył w II wieku p.n.e król Pergamonu. W czasach rzymskich Hierapolis stało się jednym z ważniejszych ośrodków przodującym w dziedzinie sztuki czego dowodem jest przetrwały do dziś duży amfiteatr. Miasto przodowało również w dziedzinie techniki. Skonstruowano tu napędzany wodą tartak do przecinania dużych bloków.

Ima Cavea (dolna widownia)::Hierapolis, Turcja::
Ima Cavea (dolna widownia)
Vomitoria (wyjście z widowni)::Hierapolis, Turcja::
Vomitoria (wyjście z widowni)
Teatr w Hierapolis::Hierapolis, Turcja::
Teatr w Hierapolis

Apostoł Paweł prawdopodobnie odwiedził to miasto. Inny apostoł Filip spędził tu swoje ostatnie lata życia, krzewiąc nauki Chrystusa. Mówi się, że zginął on męczeńską śmiercią w Hierapolis, powieszono, bądź ukrzyżowano go głową w dół w 80 r.n.e.

Starożytny chodnik::Hierapolis, Turcja::
Starożytny chodnik
Kościół z filarami::Hierapolis, Turcja::
Kościół z filarami

W latach 60-tych XX wieku, na pozostałościach starożytnego miasta Hierapolis zbudowano hotele, niszcząc niektóre ruiny i zmieniając przepływ wody termalnej, która miała zasilać hotelowe baseny. W wyniku tego legendarne białe tarasy stały się suche. Gdy w 1988 roku Pamukkale i Hierapolis wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, hotele zostały zburzone, lecz uszkodzone źródła wody termalnej nie powróciły do swego stanu pierwotnego.


© 2021 Maciej Swuliński