Koloseum

Kształt elipsy::Koloseum, Rzym, Włochy::
Kształt elipsy

Jest to największy starożytny amfiteatr, jaki kiedykolwiek zbudowano. Koloseum mogło pomieścić ponad 50 000 osób. W starożytności nazywano go Amfiteatrem Flawiuszów i odbywały się tu walki gladiatorów, naumachiae (symulowane bitwy morskie) oraz publiczne egzekucje. Jego unikalna konstrukcja uczyniła z niego symbol Rzymu i jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie.

Symbol Rzymu::Koloseum, Rzym, Włochy::
Symbol Rzymu
Porządek spiętrzony w elewacji::Koloseum, Rzym, Włochy::
Porządek spiętrzony w elewacji
Arena::Koloseum, Rzym, Włochy::
Arena

Koloseum nie jest okrągłe, zbudowano je na planie elipsy. Dawało to widzom lepszą widoczność areny. Budynek miał osiemdziesiąt ponumerowanych wejść, każde z własną klatką schodową. Pozwalało to łatwo i szybko dojść na miejsca i jednocześnie eliminowało tłumy. Fasada pokryta była marmurem i przyozdobiona była rzeźbami.

Korytarze pod areną::Koloseum, Rzym, Włochy::
Korytarze pod areną
Ściana wewnętrzna::Koloseum, Rzym, Włochy::
Ściana wewnętrzna

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Koloseum w sąsiedztwie Forum Romanum stało się źródłem cennego kamienia. Szczególnie w wiekach XV i XVI marmur z Koloseum był demontowany i używany do budowy nowych chrześcijańskich kościołów i rezydencji prywatnych. Tak było w przypadku Bazyliki św. Piotra, willi Medici i wielu innych podziwianych przez nas dzisiaj pereł renesansu i baroku.


© 2022 Maciej Swuliński