Calakmul

Wczesnym popołudniem, po przeszło godzinnej jeździe z Balamku dotarliśmy do Calakmul. Głęboko w lesie tropikalnym leży jedno z największych i najpotężniejszych miast Majów. Tysiące różnych starożytnych budowli zajmuje tu ogromny obszar. Było to gęsto zaludniona aglomeracja miejska, nie jak często w innych miejscach tylko elitarne centrum otoczone zabudowaniami podwładnych. Szacuje się, że w mieście mieszkało 50 000 ludzi, a populacja na całym obszarze królestwa obliczona jest na 1,5 miliona.

Stela przed Strukturą VII::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Stela przed Strukturą VII
Struktura VII::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Struktura VII
Struktura IV::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Struktura IV

Calakmul osiągnął szczyt rozwoju około wieku V. Większość historii tego miasta zdominowana była przez serię wojen z Tikal, potężnym rywalem położonym 110 km na południe. W wojny zaangażowanych było także wiele sojuszniczych miast po obu stronach, nawet te znajdujące się tak daleko jak dzisiejszy Honduras. Pokonany w końcu Calakmul stracił podległe sobie prowincje i upadł około 900 r. aby zostać porzucony całkowicie 100 lat później. Osłabł również Tikal, który też został zniszczony. Wojny między dwoma potężnymi miastami mogły przyczynić się do globalnego upadku Majów i załamania się ich cywilizacji po roku 900 ne.

Struktura II::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Struktura II
Strome schody::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Strome schody
Pałac na szczycie piramidy::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Pałac na szczycie piramidy

W całej Mezoameryce tradycją w budownictwie było wykorzystywanie poprzednich budynków. Nowa konstrukcja obudowywała starą, starannie ją przykrywając. Był to praktyczny sposób, nowi władcy wznosili coraz wyższe budowle. Tak właśnie powstała Struktura II, jedna z największych i najwyższych na świecie Majów. Wewnątrz tej konstrukcji ukryte jest siedem innych budynków zbudowanych od V wieku pne do VIII wieku naszej ery. Finalna piramida o masywnej podstawie ma 50 m wysokości i była sercem miasta. Wewnątrz konstrukcji znaleziono dziewięć komnat grobowych. Na szczycie piramidy znajdował się pałac z wieloma pokojami i łaźnią parową. Widok z wierzchołka zapiera dech w piersiach, niekończący się wiecznie zielony las i szczyty innych piramid Calakmul.

Wejście do pałacu::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Wejście do pałacu
Pokój pałacowy #1::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Pokój pałacowy #1
Pokój pałacowy #2::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Pokój pałacowy #2

Struktura III to pałac zbudowany w VI wieku naszej ery. Jest to przykład stylu architektonicznego Petén. W jednym z pokoi znajdował się grób wypełniony bogatymi darami. Sugeruje to, że pochowany był tu władca. Brak poważnych zmian architektonicznych nasuwa przypuszczenie, że w pałacu tym mieszkała jedna z ostatnich dynastii Calakmul.

Struktura III::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Struktura I
Schody Struktura I::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Schody Struktura I
Ołtarz przed Strukturą I::Calakmul, Campeche, Meksyk::
Ołtarz przed Strukturą I

© 2019 Maciej Swuliński