Bazylika Grobu Świętego

A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.

Ewangelia wg św. Jana 19, 41-42

Pierwsze pielgrzymki do ziemi Świętej miały miejsce na początku IV wieku. Był to czas, kiedy cesarz rzymski Konstantyn Wielki zaprzestał prześladowań w stosunku do chrześcijan i zalegalizował ich religię. Wysłał on wtedy swoją matkę do Palestyny (dzisiaj Izrael). Święta Helena określiła położenie grobu Chrystusa i Golgoty. Rzymska świątynia, która stała w tym miejscu, została zastąpiona przez kościół. Zgodnie z Biblią (Ew. wg św. Jana 19, 41-42) grób Jezusa znajdować się miał blisko miejsca jego ukrzyżowania, zatem budynek pierwszego kościoła obejmować miał oba te miejsca.

Bazylika Grobu Świętego::Jerozolima, Izrael::
Bazylika Grobu Świętego

Jest to jedyne miejsce, gdzie sześć różnych denominacji chrześcijańskich praktykuje swoją wiarę w tym samym miejscu. Kościół Grobu Świętego w Jerozolimie współdzielony jest przez przedstawicieli sześciu wyznań chrześcijańskich: katolików, Kościół Ormiański, Prawosławny Kościół Grecki, Kościół Syryjski, Kościół Koptyjski i Kościół Etiopski. Każdy z nich kontroluje inny fragment tego najważniejszego kościoła. Tylko muzułmanie mają prawo przechowywania klucza do głównej bramy kościoła. W przeszłości pośredniczyli oni również w sporach między różnymi wspólnotami chrześcijańskimi.

Dziedziniec kościelny::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Dziedziniec kościelny
Pięć kolumn::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Pięć kolumn
Wejście::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Wejście

Wewnątrz bazyliki Grobu Świętego, małe schody prowadzą na górę Kalwarię, uważaną za miejsce ukrzyżowania Jezusa. Bogato zdobiona kaplica błyszczy srebrem i złotem. Strzeżona przez popów greko-prawosławnych skała Golgoty widziana pod szkłem po obu stronach ołtarza jest najbardziej święta. Skała ta może zostać dotknięta przez tylko dziurę znajdującą się pod ołtarzem.

Schody na Golgotę::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Schody na Golgotę
Dormition Bazylika Grobu Świętego::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Miejsce Czaszki - Golgota
Miejsce ukrzyżowania::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Miejsce ukrzyżowania
Greko Prawosławna Kalwaria::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Greko Prawosławna Kalwaria
Katolicka kaplicy Franków::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Katolicka kaplicy Franków

Kamień Namaszczenia, według tradycji, był miejscem, w którym Józef z Arymatei i Nikodem przygotowali ciało Jezusa do pogrzebu. Tradycja czczenia tego kamienia zapoczątkowana została przez krzyżowców. Obecny kamień umieszczony został tutaj podczas przebudowy w 1810 roku. Tylko Kościoły Ormian, Koptów, prawosławnych Greków i rzymsko-katolików mają prawo zawieszenia lamp oliwnych bezpośrednio nad kamieniem.

Kamień Namaszczenia #1::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Kamień Namaszczenia #1
Kamień Namaszczenia #2::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Kamień Namaszczenia #2

Zaskakująco, grób Chrystusa nie jest grotą, ale małą kaplicą stojącą wewnątrz budynku kościoła. Oryginalna jaskinia zniknęła na przestrzeni wieków w skutek zniszczeń i kilkakrotnej odbudowy. To, co pozostało do dzisiaj, to według wierzeń miejsce pochówku. Kaplica z 1810 roku ma dwa pomieszczenia. Pierwszy z nich zawiera fragmenty kamienia, które jak uważa się pochodzą z tego, który użyty był do zamknięcia grobu. Drugie pomieszczenie to właśnie grobowiec.

Grób Jezusa::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Grób Jezusa
Aedicula::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Aedicula
Kaplica Ormiańska::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Kaplica Ormiańska
Kaplica Jakobitów Kościoła Syryjskiego::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Kaplica Jakobitów Kościoła Syryjskiego

Kościół kontrolowany jest przez różne wyznania chrześcijańskie. Każde z nich posiada we władaniu inne części Bazyliki Grobu Świętego. Kapłani grecko prawosławni strzegą grobu Jezusa, opiekują się oni także Golgotą. Katolicy są właścicielami kaplicy Franków sąsiadującej z miejscem ukrzyżowania. W pobliżu Kamienia Namaszczenia stoi kaplica Ormiańska. Kaplica koptyjska znajduje się tuż za grobem Jezusa, a pobliska, zniszczona przez ogień, kaplica Jakobitów należy do Syryjskiego Kościoła prawosławnego.

Nieruchoma drabina::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Nieruchoma drabina
Drzwi Kościoła::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Drzwi Kościoła
Skobel::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Skobel
Pielgrzym::Bazylika Grobu Świętego, Jerozolima, Izrael::
Pielgrzym

Relacje między grupami chrześcijańskimi w bazylice Grobu Świętego reguluje wywodząca się z czasów Imperium Osmańskiego zasada Status Quo. Tak na przykład, określa ona sposób i okoliczności codziennego otwierania i zamykania bramy kościoła. Ponieważ tylko dwie muzułmańskie rodziny Nusseibeh i Judeh mają prawo do przechowania klucza, to właśnie ich przedstawiciel jest osobą, która codziennie postępując według tradycyjnej, niezmiennej procedury, wchodzi na małą drabinę aby dosięgnąć skobla i przekręca klucz. Swego rodzaju ciekawostką, jest drabina na gzymsie kościoła. Stoi on tam oparta o okno od czasów gdy Status Quo zaczęło obowiązywać. Drabina określana jest jako nieruchoma gdyż nikt z sześciu grup chrześcijańskich nie może przenosić, zmieniać lub poprawiać żadnej rzeczy w kościele bez zgody pozostałych pięciu grup.


© 2019 Maciej Swuliński