Murale przemysłu Detroit

To właśnie duże freski Diego Rivery zapoczątkowały muralizm, ruch w sztuce meksykańskiej i międzynarodowej. Jego najbardziej znanym dziełem są malowidła ścienne przy schodach w Pałacu Narodowym w mieście Meksyk, znane jako Historia Meksyku.

Detroit Institute of Art::Detroit, Michigan, USA::
Detroit Institute of Art
Murale o przemyśle w Detroit::Detroit, Michigan, USA::
Murale o przemyśle w Detroit
Fabryka Forda::Detroit, Michigan, USA::
Fabryka Forda

W 1932 roku, podczas Wielkiego Kryzysu, Rivera został zatrudniony przez Detroit Institute of Art w stanie Michigan, (USA) do namalowania fresków na temat przemysłu w Detroit. Mural składa się z 27 paneli. Największe z nich przedstawiają pracowników fabryki Forda na wszystkich etapach produkcji samochodów. Dla Rivery był to pretekst do zbadania relacji między człowiekiem a maszyną. Malarz skupił się również na technologii jako istotnego elementu przyszłości naszej cywilizacji.

Silnik V8 Forda z 1932 roku::Detroit, Michigan, USA::
Silnik V8 Forda z 1932 roku
Produkcja silnika Forda::Detroit, Michigan, USA::
Produkcja silnika Forda
Po skończonej pracy::Detroit, Michigan, USA::
Po skończonej pracy

Twórczość Rivery od początku była kontrowersyjna. Niektórzy postrzegali murale jako propagandę marksistowską, inni widzieli je jako wulgarne i nieamerykańskie. Duchowieństwo katolickie i episkopalne potępiło malowidła ścienne jako bluźniercze i wnosili o ich usunięcie. Było tak zapewne dlatego, że malarz w sposób niebywale nowoczesny przedstawił obraz Świętej Rodziny. Jeden z paneli przedstawia Józefa jako lekarza wraz z pielęgniarką, która ma być Maryją. Podają oni wspólnie szczepionkę dziecku podobnemu do Chrystusa.

Właściciel fabryki::Detroit, Michigan, USA::
Właściciel fabryki
Święta Rodzina::Detroit, Michigan, USA::
Święta Rodzina

© 2020 Maciej Swuliński