Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu

Wieża obserwacyjna::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Wirginia, USA::
Wieża obserwacyjna
Wejście do muzeum::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Wirginia, USA::
Wejście do muzeum
Wieżyczka ogonowa::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Wirginia, USA::
Wieżyczka ogonowa
Lockheed SR-71 Blackbird::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Wirginia, USA::
Lockheed SR-71 Blackbird

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu (National Air and Space Museum) w Waszyngtonie z drugą siedzibą w Wirginii, zawiera największą na świecie kolekcję historycznych statków powietrznych i kosmicznych. Od pierwszego latającego obiektu o nazwie Flyer braci Wright z 1903 roku i samolotu, który zrzucił bombę atomową, aż po moduł Apollo 11 i wahadłowiec kosmiczny Discovery. Prawie wszystkie prezentowane obiekty to oryginały lub oryginalne kopie zapasowe.

Prom kosmiczny Enterprise #1::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Wirginia, USA::
Prom kosmiczny Enterprise #1
Astronauta::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Waszyngton, USA::
Astronauta
Prom kosmiczny Enterprise #2::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Wirginia, USA::
Prom kosmiczny Enterprise #2

W muzeum zobaczyć można bombowiec Boeing B-29 Superfortress, znany jako Enola Gay, który zrzucił pierwszą bombę nuklearną o kryptonimie „Little Boy” na miasto Hiroszima w Japonii 6 sierpnia 1945 roku. Druga bomba atomowa innego typu, „Fat Man” zniszczyła Nagasaki trzy dni później. Obie bomby atomowe zabiły od 129 and 226 tys. osób. Samolot, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki, jest wystawiony w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych USA w Dayton w stanie Ohio.

Enola Gay::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Chantilly, Virginia, United States::
Enola Gay
Sojuz-Apollo::Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Waszyngton, USA::
Sojuz-Apollo

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Kosmosu zawiera również niezliczoną kolekcję mniejszych eksponatów. Wśród nich kombinezon polskiego pilota lotnictwa Franciszka Jareckiego, który uciekł z komunistycznej, kontrolowanej przez Sowietów Polski samolotem MIG-15. Młody, 22-letni polski pilot przedostał się na Zachód lecąc ze Słupska na Bornholm, duńską wyspę na Morzu Bałtyckim. Był to pierwszy nietknięty MiG-15, który dotarł na Zachód. Trwała wówczas wojna w Korei. Rosyjski samolot był niezwykle cennym prezentem dla Amerykanów, którzy mieli bardzo ograniczone informacje na temat myśliwca używanego wówczas na Półwyspie Koreańskim.


© 2006 Maciej Swuliński