Świat Majów

Jedno z najpotężniejszych królestw Majówe

29 listopada

Nasz obóz obok ruin::Uaxactun, Gwatemala::
Nasz obóz obok ruin
Struktura A-5::Uaxactun, Gwatemala::
Struktura A-5
Starożytny pałac::Uaxactun, Gwatemala::
Starożytny pałac

Dzisiejsze Uaxactun to wioska otaczająca nieużywane lotnisko. Starożytne ruiny określane jako kompleksy A i B to oddzielne miejsca po dwóch stronach współczesnej osady. Noc spędziliśmy tuż przy kompleksie B z widokiem na boisko Majów. Po porannym gorącym prysznicu, zwiedziliśmy ruiny. Byliśmy tam sami, w pobliżu nie było żywej duszy.

Ruiny pałacu::Uaxactun, Gwatemala::
Ruiny pałacu
Widok ze struktury A-18::Uaxactun, Gwatemala::
Widok ze struktury A-18
Wnętrze świątyni A-18::Uaxactun, Gwatemala::
Wnętrze świątyni A-18
Schody na boisku::Uaxactun, Gwatemala::
Schody na boisku

Przez prawie całą swoją historię Uaxactun było blisko związane ze swoim dużym sąsiadem Tikal. Podobnie jak wiele miast w regionie Peten, Uaxactun współpracował, był w sojuszu, a nawet stał się wasalem Tikal. W okresie gdy rozkwitał Tikal, Uaxactun miał podobne trendy w architekturze i rozbudowie miasta. Pod koniec okresu klasycznego oba miasta zostały opuszczone w podobnym czasie.

Wejście do domu::Uaxactun, Gwatemala::
Wejście do domu
Grupa E::Uaxactun, Gwatemala::
Grupa E
Struktura E-7::Uaxactun, Gwatemala::
Struktura E-7
Patrząc na maskę::Uaxactun, Gwatemala::
Patrząc na maskę

Jest jeszcze jeden ważny aspekt wpływu zewnętrznego. W 378 roku, niepochodzący z Majów watażka określany w skryptach Majów jako Siyaj Kʼakʼ czyli Narodziny Ognia, najechał Tikal i został królem Uaxactun. Stary władca i jego rodzina zostali złożeni w ofierze. Nowy król wprowadził radykalne zmiany, a miasto zostało przebudowane. Narodziny Ognia był ściśle związany z odległym Teotihuacan. Związki z potężnym miastem w dolinie Meksyku, oddalonym o 1300 km / 800 mil, nie są jeszcze w pełni poznane, ale gdy Teotihuacan upadł w VII wieku, Tikal, Uaxactun i inne miasta regionu Peten doświadczyły stagnacji i braku aktywności w budownictwie.

Maska #1::Uaxactun, Gwatemala::
Maska #1
Maska #2::Uaxactun, Gwatemala::
Maska #2
Symbole Majów::Uaxactun, Gwatemala::
Symbole Majów

Tikal było jednym z najpotężniejszych królestw starożytnych Majów. Począwszy od 378 r.n.e władcy Tikal byli obcymi nie-Majami, blisko spokrewnionymi z Teotihuacan. Tikal zdominował nie tylko region Peten, ale jego wpływy sięgały aż do Copán w dzisiejszym Hondurasie. Tikal miał również kobietę na tronie. W latach 511 do 527 królowa znana jako Lady of Tikal była tu kluczową postacią, ale nigdy jednak nie rządziła sama, będąc zawsze w parze z męskimi współwładcami. Od końca VI wieku Tikal brał udział w serii wojen z Calakmul i kilkoma innymi miastami-państwami, takimi jak Yaxchilan.

Wielki Plac::Tikal, Gwatemala::
Wielki Plac
Świątynia Wielkiego Jaguara #1::Tikal, Gwatemala::
Świątynia Wielkiego Jaguara #1
Świątynia Wielkiego Jaguara #2::Tikal, Gwatemala::
Świątynia Wielkiego Jaguara #2
Świątynia II::Tikal, Gwatemala::
Świątynia II
Kamienna maska::Tikal, Gwatemala::
Kamienna maska

Tikal jest dziś wspaniale odrestaurowane. Jego architektura obejmuje strome piramidy, duże pałace królewskie, mniejsze rezydencje, budynki administracyjne, platformy i kamienne pomniki z tekstami zwane stelami. Rdzeniem miasta jest Wielki Plac ze słynną Świątynią Wielkiego Jaguara (Świątynia I), graniczący z kompleksem pałacowym oraz ogromnym kompleksem piramid grobowych panującej tu niegdyś dynastii. Świątynia IV w innej części miasta, wzniesiona w 741 r.n.e., jest jednym z najwyższych i najbardziej obszernych budynków w świecie Majów. Mierzy ona 47 metrów wysokości.

Akropol Centralny::Tikal, Gwatemala::
Akropol Centralny
Dekoracja ścienna::Tikal, Gwatemala::
Dekoracja ścienna
Pokój pałacowy::Tikal, Gwatemala::
Pokój pałacowy
Świątynia IV::Tikal, Gwatemala::
Świątynia IV
Świątynie Tikal::Tikal, Gwatemala::
Świątynie Tikal
Świątynia V::Tikal, Gwatemala::
Świątynia V

Szukając miejsca na biwak, znaleźliśmy ładny, zupełnie pusty camping. Niestety za nocleg należy zapłacić tam z góry przy bramie oddalonej o 25 km. Nie mieliśmy pojęcia o tej zasadzie. Jedyną opcją, która nam pozostała był Jaguar Inn. Pozwolono nam tam rozbić się na ich małym trawniku.

Młody wyjec meksykański::Tikal, Gwatemala::
Młody wyjec meksykański
Samica małpy wyjca::Tikal, Gwatemala::
Samica małpy wyjca
Małpa matka i dziecko::Tikal, Gwatemala::
Małpa matka i dziecko
Dziecko wyjca meksykańskiego::Tikal, Gwatemala::
Dziecko wyjca meksykańskiego
Wyjec meksykański::Tikal, Gwatemala::
Wyjec meksykański
Indyk pawi::Tikal, Gwatemala::
Indyk pawi

© 2019 Maciej Swuliński