Dziedzictwo kolonialne

Wokół Kanału Panamskiego

11 listopada

Tego ranka padało. Do tej pory podróżując po Ameryce Środkowej nie mieliśmy zbyt wiele deszczu, zatem trochę deszczu z nad Morza Karaibskiego nie przeszkadzało nam zbytnio. Shelter Bay Marina to miłe miejsce. Wspaniale było zobaczyć wiele rodzin z dziećmi podróżujących jachtami. Zatrzymują się oni tutaj, aby dokonać napraw i odpocząć po długim czasie na morzu. Pobliskie wody Zatoki Limon są przejściem dla statków towarowych płynących Kanałem Panamskim. Do końca XX wieku Stany Zjednoczone miały prawo operowania kanałem i utrzymywały tu wiele fortyfikacji wojskowych. Jedną z nich był Fort Sherman w pobliżu mariny. Obecnie fort jest opuszczony, podobnie jak wszystkie inne dawne instalacje wojskowe Stanów Zjednoczonych w Panamie. Większość bazy przykrywa las deszczowy. Tylko puste baraki wzdłuż drogi są pamiątką przeszłości. Zardzewiałe wraki statków niezwiązane z obecnością USA stoją na brzegach Zatoki Limon. To wielkie cmentarzysko statków.

Śniadanie w marinie::Shelter Bay Marina, Panama::
Śniadanie w marinie
Ruiny amerykańskiej instalacji wojskowej::Fort Sherman, Panama::
Ruiny amerykańskiej instalacji wojskowej
Cmentarzysko statków::Brzegi Zatoki Limon, Panama::
Cmentarzysko statków

Pomysł kanału, który łączyłby Atlantyk z Pacyfikiem, nie jest nowy. Wkrótce po tym, jak Europejczycy zdali sobie sprawę, że Przesmyk Panamski jest rzeczywiście wąskim skrawkiem lądu między oceanami, stał się on trasą transportu towarów. Srebro i złoto przywożone statkami z Ameryki Południowej było transportowane lądem na stronę Atlantyku i ładowane na statki do Hiszpanii. W 1534 roku, szukając przewagi militarnej nad Portugalią, król Hiszpanii zlecił wykonanie przeglądu możliwości budowy trasy, która umożliwiłaby rejs statkiem między Hiszpanią a Peru. Jednak dopiero w 1881 roku Francuzi rozpoczęli budowę Kanału Panamskiego.

Most Atlantycki::Kanał Panamski, Panama::
Most Atlantycki
Holownik::Śluzy Agua Clara, Panama::
Holownik
Tankowiec::Śluzy Agua Clara, Panama::
Tankowiec

Francuskie firmy, które zajęły się tą inwestycją, były nieprzygotowane na problemy, jakie napotkali w tropiku. Podczas budowy musiano stawić czoła nie tylko gęstej dżungli i ulewnym deszczom, ale również jadowitym wężom i owadom. Wszystko to odbiło się na zdrowiu robotników. Choroby tropikalne, takie jak malaria i żółta febra zabijały prawie 200 osób miesięcznie. Kiedy Stany Zjednoczone przejęły niedokończoną budowę w 1904 roku, Amerykanie rozpoczęli od działań mających na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych chorób. Dziesięć lat później Kanał Panamski został oficjalnie otwarty.

Statek towarowy wewnątrz śluzy::Śluzy Agua Clara, Panama::
Statek towarowy wewnątrz śluzy
Francuski wagonik Decauville::Śluzy Agua Clara, Panama::
Francuski wagonik Decauville

Każdy statek płynący przez kanał musi uiścić opłatę, która obliczana jest na podstawie rodzaju ładunku i wielkości statku. Rekordowo wysoką cenę wynoszącą ponad milion dolarów zapłacono za w pełni załadowany kontenerowiec, omijający długą kolejkę innych statków. Opłata za mały jacht wynosi tylko kilkaset dolarów.


© 2021 Maciej Swuliński