przygotowania

Lodówka

Przy tak wielu opcjach lodówek 12V, wybrałem lodówkę szufladową. Idealnie pasuje ona w bagażniku za tylnym siedzeniem. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych szyn, jak to jest w przypadku tradycyjnych lodówek otwieranych z góry. Dzięki szufladzie, dostęp do żywności jest bardzo wygodny. Dometic CD-030DC w kolorze czarnym doskonale dopasowuje się do wnętrza i wykładziny bagażnika

Użyte części:

  1. Wodoszczelny przekaźnik
  2. Przewody elektryczne 10 AWG
  3. Wodoszczelna oprawa bezpiecznika
  4. Wyłącznik samochodowy
  5. Sklejka
  6. Aluminiowa belka w kształcie litery „C”
  7. Rolki drzwi prysznicowych
Dometic CD-030DC::12V lodówka szufladowa::
Dometic CD-030DC
Specjalna podstawa::Lodówka stoi na prostokątnej podstawie::
Specjalna podstawa

Dodany ciężar: 20 kg

Chodziło o to, aby zainstalować lodówkę bez wiercenia żadnych otworów w karoserii. Lodówka szufladowa stoi na prostokątnej podstawie ze sklejki i jest do niej przykręcona. Bazę przymocowałem do wzmocnienia tylnego fotela. Zapobiega to przesuwaniu się lodówki w płaszczyźnie poziomej. Aby uniknąć ruchów pionowych, jako blokadę dodałem ścianki boczne, które znajdują się między podstawą a istniejącą półką w tylnej przestrzeni ładunkowej. W istocie, lodówka siedzi twardo i nie rusza się podczas jazdy. Jedyny problem to butelki i pojemniki na żywność, które czasami przesuwają się wewnątrz szuflady. Jest to wspólny problem wszystkich lodówek samochodowych. Prostym rozwiązaniem jest użycie miękkiej pianki jako dodatkowego opakowania i zabezpieczenia przed drażniącym turlaniem.

Konieczne było również zainstalowanie osłony sprężarki za tylnym fotelem. Chciałem uniknąć przypadkowego uszkodzenia cienkich przewodów poprzez spadające tam przedmioty. Pozostało trochę wolnego miejsca pomiędzy lodówką i półką. Było to idealna lokalizacja na dodatkową szufladkę. Tradycyjne szyny szuflad okazały się być bardzo ciężkie. Zbudowałem się zatem skonstruować dużo lżejsze prowadnice wykorzystując aluminiową belkę w kształcie litery „C”, a do łagodnego przesuwania rolki drzwi prysznicowych.

Lodówka na podstawie::Lodówka przykręcona do podstawy::
Lodówka na podstawie
Lodówka za tylnym fotelem::Widok z tyłu::
Lodówka za tylnym fotelem

Zainstalowana lodówka zasłania dokładnie połowę małego schowka w podłodze bagażnika. Musiałem zdemontować oryginalną pokrywę tego schowka przed instalacją lodówki. Płaska podłoga bagażnika jest bardzo ważna, a utrata dodatkowej przestrzeni byłoby po prostu błędem. Dodałem zatem niestandardową składaną klapę przymocowaną do podstawy lodówki. Mały skórzany hak pomaga utrzymać klapę w pozycji otwartej.

Ścianki boczne utrzymują lodówkę w miejscu::Aby uniknąć ruchu pionowego, dodałem ścianki boczne::
Ścianki boczne utrzymują lodówkę w miejscu
Ściany boczne z szynami szuflady::Zbudowałem szyny z belki aluminiowej i rolek do drzwi prysznicowych::
Ściany boczne z szynami szuflady
Składana klapa::Składana klapa przykrywa komorę w bagażniku::
Składana klapa

WAECO CD-030DC Dometic jest tak cicha że trudno jest stwierdzić, czy działa ona nawet przy wyłączonym silniku. Jestem bardzo zadowolony z tej rozbudowy. Lodówka jest również energooszczędna. Działająca całą noc, przez ponad 12 godzin bez uruchamiania silnika nie powoduje problemów z akumulatorem. Producent twierdzi, że lodówka ta posiada wbudowany wyłącznik bezpieczeństwa, który wyłącza ją go napięcie spada zbyt nisko. Jest to po to, aby uniknąć całkowitego rozładowania akumulatora.

Zainstalowana lodówka szufladowa::Dostęp do schowka w podłodze jest poprzez składaną klapę::
Zainstalowana lodówka szufladowa
Dodatkowa mała szuflada::Ponad lodówką powstało miejsce na dodatkową szufladkę::
Dodatkowa mała szuflada

© 2014 Maciej Swuliński