Szukaj w swulinski.com:
 
 
Lodówka

Przy tak wielu opcjach lodówek 12V, wybrałem lodówkę szufladową. Idealnie pasuje ona w bagażniku za tylnym siedzeniem. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych szyn, jak to jest w przypadku tradycyjnych lodówek otwieranych z góry. Dzięki szufladzie, dostęp do żywności jest bardzo wygodny. Dometic CD-030DC w kolorze czarnym doskonale dopasowuje się do wnętrza i wykładziny bagażnika

Użyte części:

  1. Lodówka szufladowa WAECO CoolMatic
    Dometic CD-030DC, pojemność 30 litrów
  2. Wodoszczelny przekaźnik
  3. Przewody elektryczne 10 AWG
  4. Wodoszczelna oprawa bezpiecznika
  5. Wyłącznik samochodowy
  6. Sklejka
  7. Aluminiowa belka w kształcie litery „C”
  8. Rolki drzwi prysznicowych

Dodany ciężar: 20 kg

  Dometic CD-030DC
Specjalna podstawa  

Chodziło o to, aby zainstalować lodówkę bez wiercenia żadnych otworów w karoserii. Lodówka szufladowa stoi na prostokątnej podstawie ze sklejki i jest do niej przykręcona. Bazę przymocowałem do wzmocnienia tylnego fotela. Zapobiega to przesuwaniu się lodówki w płaszczyźnie poziomej. Aby uniknąć ruchów pionowych, jako blokadę dodałem ścianki boczne, które znajdują się między podstawą a istniejącą półką w tylnej przestrzeni ładunkowej. W istocie, lodówka siedzi twardo i nie rusza się podczas jazdy. Jedyny problem to butelki i pojemniki na żywność, które czasami przesuwają się wewnątrz szuflady. Jest to wspólny problem wszystkich lodówek samochodowych. Prostym rozwiązaniem jest użycie miękkiej pianki jako dodatkowego opakowania i zabezpieczenia przed drażniącym turlaniem.

Konieczne było również zainstalowanie osłony sprężarki za tylnym fotelem. Chciałem uniknąć przypadkowego uszkodzenia cienkich przewodów poprzez spadające tam przedmioty. Pozostało trochę wolnego miejsca pomiędzy lodówką i półką. Było to idealna lokalizacja na dodatkową szufladkę. Tradycyjne szyny szuflad okazały się być bardzo ciężkie. Zbudowałem się zatem skonstruować dużo lżejsze prowadnice wykorzystując aluminiową belkę w kształcie litery „C”, a do łagodnego przesuwania rolki drzwi prysznicowych.

Lodówka na podstawie Lodówka za tylnym fotelem

Zainstalowana lodówka zasłania dokładnie połowę małego schowka w podłodze bagażnika. Musiałem zdemontować oryginalną pokrywę tego schowka przed instalacją lodówki. Płaska podłoga bagażnika jest bardzo ważna, a utrata dodatkowej przestrzeni byłoby po prostu błędem. Dodałem zatem niestandardową składaną klapę przymocowaną do podstawy lodówki. Mały skórzany hak pomaga utrzymać klapę w pozycji otwartej.

Ścianki boczne utrzymują lodówkę w miejscu Ściany boczne z szynami szuflady Składana klapa

WAECO CD-030DC Dometic jest tak cicha że trudno jest stwierdzić, czy działa ona nawet przy wyłączonym silniku. Jestem bardzo zadowolony z tej rozbudowy. Lodówka jest również energooszczędna. Działająca całą noc, przez ponad 12 godzin bez uruchamiania silnika nie powoduje problemów z akumulatorem. Producent twierdzi, że lodówka ta posiada wbudowany wyłącznik bezpieczeństwa, który wyłącza ją go napięcie spada zbyt nisko. Jest to po to, aby uniknąć całkowitego rozładowania akumulatora.

Zainstalowana lodówka szufladowa Dodatkowa mała szuflada