przygotowania

Izolacja drzwi i podłogi

Podczas mojej najbliższej wyprawy spodziewałem się długich dni jazdy i podróżowania po pustynnych drogach gruntowych, wszystko to w środku lata. Nasz Jeep wymagał pewnych ulepszeń, które pomogłyby zmniejszyć poziom hałasu i obniżyć temperaturę we wnętrzu kabiny, podnosząc w ten sposób komfort podróży. Postanowiłem wykorzystać izolację Thermo-Tec (14620). Produkt ten zawiera dwie warstwy i został zaprojektowany, jako cieplna i jednocześnie akustyczna mata ochronna.

Dodany ciężar: 13 kg

Thermo-Tec 14620::Produkt ten zawiera dwie warstwy i został zaprojektowany, jako cieplna i jednocześnie akustyczna mata ochronna::
Thermo-Tec 14620
Dywanik zdjęty przy fotelu kierowcy::Po poprzednim właścicielu odziedziczyłem frytkę, kapsel od piwa, dwa długopisy i kilka monet::
Dywanik zdjęty przy fotelu kierowcy

Zacząłem od podłogi zdejmując wszystkie dywaniki. We Wranglerze jest to niezmiernie proste zadanie. Nie są wymagane żadne narzędzia, a wszystkie siedzenia mogą pozostać na miejscu. Tak został zaprojektowany ten pojazd, dzięki temu niezmiernie łatwe jest czyszczenie wnętrza w szczególności, gdy woda lub błoto dostaną się do kabiny Jeepa podczas podróży po bezdrożach.

Nowa izolacja przy fotelu kierowcy::Podłoga po przyklejeniu izolacji::
Nowa izolacja przy fotelu kierowcy
Dywanik zdjęty w części tylnej::Tylna ławka została wymontowana::
Dywanik zdjęty w części tylnej

Matę Thermo-Tec można łatwo wycinać nożyczkami. Użyłem stare papierowe foldery, aby mieć pojęcie, co do wielkości i kształtu poszczególnych fragmentów, które miały być przyklejone do podłogi. Po przyklejeniu izolacji do metalowego podłoża wyciąłem otwory w macie Thermo-Tec wokół gumowych korków, które mogą być potrzebne do wylania wody w przypadku, gdy zalana zostanie podłoga, na przykład podczas przejazdu przez rzekę.

Nowa izolacja w części tylnej::Cała tylna część Jeepa pokryta jast izolacją::
Nowa izolacja w części tylnej
Nowa izolacja na podłodze::Wyciąłem otwory na śruby i wokół gumowych korków::
Nowa izolacja na podłodze

Drugi etap to dodanie izolacji wewnątrz drzwi. Zdjąłem obicia drzwi i przykleiłem uszczelnienie w przestrzeni wewnątrz. Po skończonej pracy zauważyłem, że echo metalowego pustego wiadra już nie jest słyszalne, przy zamykaniu przednich drzwi. Uwielbiam tę poprawę.

Drzwi po zdjęciu tapicerki::Drugi etap to dodanie izolacji wewnątrz drzwi::
Drzwi po zdjęciu tapicerki
Nowa izolacja w drzwiach::Izolacja przyklejona jest w przestrzeni wewnętrznej::
Nowa izolacja w drzwiach

Po podróży do Utah, nadal jest trudno powiedzieć, na ile izolacja podłogi przyczyniła się do obniżenia temperatury w kabinie. Inna modyfikacja, to znaczy podsufitka również odgrywa tu ważną rolę. Jedno jest pewne, jest znacznie ciszej we wewnętrzu naszego Jeepa podczas jazdy.


© 2011 Maciej Swuliński