przygotowania

Gorący prysznic

Kluczowym elementem przy instalacji gorącego prysznica jest wymiennik ciepła. Musi być on na tyle skuteczny, aby umożliwić natychmiastową i nieograniczoną gorącą wodę. Moim zdaniem płytowy wymiennik ciepła jak najbardziej odpowiedni. Posiada on zwartą konstrukcję i jest odporny na korozję.

Użyte części:

  1. Prosty prysznic kampingowy 12V
  2. Zawór termostatyczny 1/2"
  3. Arkusz gumowy
  4. Śruby M5-0,8 - 2 szt.
  5. Wąż 3/8", 1,5 m
  6. Wąż do wody 5 m
  7. Wtyczka szybkozłącza, 2 szt.
  8. Gniado szybkozłącza, 2 szt.
  9. Plastikowy łącznik PEX
  10. Zaciski do węży
10-cio płytowy wymiennik ciepła::Bardzo wydajny i łatwy do zamontowania::
10-cio płytowy wymiennik ciepła

Dodany ciężar: 4,5 kg

Konieczne jest aby wymiennik ciepła zamontowany był w komorze silnika w pobliżu przewodów ogrzewania kabiny. Jak dla mnie najlepszą lokalizacją było miejsce pod skrzynką akumulatora. Instalowałem jednocześnie skrzynkę na dwa akumulatory i płytowy wymiennik ciepła doskonale mieści się tam gdy przykręcony jest do góry nogami pod akumulatorem pomocniczym. Jestem prawie pewien, że standardowa, pojedyncza skrzynka akumulatora może równie dobrze służyć temu samemu celowi. Inne możliwe miejsce dla wymiennika ciepła to ścianka ognioodporna po stronie pasażera, lecz wymaga to niestety wywiercenia otworów. Nie bardzo podobała mi się to idea, ponieważ podczas moich zmian staram się uniknąć jakiegokolwiek wiercenia w karoserii.

Wymiennik ciepła i gumowy arkusz::Dla zamontowanego wymiennika ciepła, guma zapewnia najlepszą izolację::
Wymiennik ciepła i gumowy arkusz
Niektóre z użytych części::Uchwyt ze stali służy do przymocowania wymiennika ciepła do skrzynki na dwa akumulatory::
Niektóre z użytych części
Wymiennik ciepła przymocowany do skrzynki akumulatorów::Pierwsza nieudana próba montażu, finalnie użyłem stalowy wspornik::
Wymiennik ciepła przymocowany do skrzynki akumulatorów

Nie byłem pewien, który z przewodów grzewczych należy podłączyć do wymiennika ciepła, wprowadzający czy wyprowadzający. Wygląda jednak na to, że nie ma to znaczenia, w Jeepie JK. Rozgrzany płyn z chłodnicy przepływa swobodnie w obu przewodach. Nie ma to również znaczenia, czy włączone jest ogrzewanie w kabinie, czy nie. Postanowiłem wykorzystać dolny wąż, jako bardziej wygodny, aby dołączyć go do wymiennika ciepła bez przecinania go, tak na wszelki wypadek, gdym musiał podłączyć go z powrotem. Ważne jest, aby pamiętać, że w tego typu wymienniku ciepła w celu uzyskania najlepszej wydajności, ciecze powinny przepływać w przeciwnych kierunkach. W oparciu o informacje, które otrzymałem od producentem występuje 17% strata wydajności, gdy ciecze płyną w tym samym kierunku.

Wymiennik ciepła z podłączonymi przewodami::Widok z usuniętą skrzynką na akumulatory::
Wymiennik ciepła z podłączonymi przewodami
Wymiennik ciepła pod skrzynką akumulatorów::Znajduje się on pod skrzynką na dwa akumulatory::
Wymiennik ciepła pod skrzynką akumulatorów

Chciałem aby mój system ciepłej wody był łatwy do użycia bez otwierania maski. Znalazłam dwa istniejące otwory w ramie za przednim zderzakiem. To jest miejsce, gdzie zamontowałem szybkozłącza do podłączania węży prysznica.

Prosty prysznic kempingowy z pompą do wody::Użyłem ten prysznic w moim projekcie::
Prosty prysznic kempingowy z pompą do wody
Istniejące otwory w ramie pod przednim zderzakiem::Najlepsze miejsce do montażu szybkozłączy::
Istniejące otwory w ramie pod przednim zderzakiem
Szybkozłącza w ramie::Użyłem dwa istniejące otwory w ramie::
Szybkozłącza w ramie
Przysznic gotowy do użycia::Woda ze zbiornika, ciepły przysznic na pustyni::
Przysznic gotowy do użycia

Posiadałem już wcześniej prosty prysznic kempingowy z pompą do wody. Idealnie nawał się on do tego projektu. Dokupiłem węże do wody, szybkozłącza i mój system był gotów. Podczas pierwszego testu, woda stała się szybko tak gorąca, że umycie rąk było wręcz niemożliwe. Musiałem dokupić zawór termostatyczny w celu regulacji ciepła wody w prysznicu. Po pierwszym miesiącu korzystania z pompy dostarczonej w zestawie z prysznicem okazało się, że nie jest to zbyt solidny produkt. Jako zamiennik, postanowiłem kupić inną, elektryczną zanurzalną pompkę do wody.

Quick connect spray ports::I wanted my hot water system to work without opening the hood::
Quick connect spray ports
The hot shower with temperature control::Thermostatic mixer valve is required otherwise water is too hot::
The hot shower with temperature control

Podczas korzystania z prysznica, używam pojemnik z tworzywa sztucznego jako zbiornika na wodę. Gdy pojemnik jest opróżniony, wykorzystywany jest on do przechowywania prysznica wraz ze wszystkimi wężami. Zazwyczaj używamy wodę z naszych zbiorników. Podczas brania prysznica, silnik musi być włączony, po to aby wymiennik ciepła działał prawidłowo. Termostatyczny zawór mieszający pozwala regulować temperatury wody w oparciu o własne potrzeby.


© 2011 Maciej Swuliński