Mesoamerica

Miasto Meksyk

29 listopada

To, co teraz jest centrum miasta Meksyk powiązane jest ze starożytną wyspą na jeziorze Texcoco i założonym w tym miejscu w 1325 r. miastem, stolicą Azteków o nazwie Tenochtitlan. Tak, współczesne miasto Meksyku stoi na dnie osuszonych terenów podmokłych i na ruinach całkowicie zburzonego miasta prekolumbijskiego. Warto zauważyć, że spacerując po ulicach w zabytkowej dzielnicy zobaczyć można wiele krzywych kościołów i budynków mieszkalnych. Wynika to z niestabilności piaszczystych gruntów podłoża i wody gruntowej.

Krzywa wieża kościelna::Miasto Meksyk, Meksyk::
Krzywa wieża kościelna
Pałac Narodowy::Miasto Meksyk, Meksyk::
Pałac Narodowy
Malowidła przy schodach::Miasto Meksyk, Meksyk::
Malowidła przy schodach
Cywilizacja Totonac::Miasto Meksyk, Meksyk::
Cywilizacja Totonac

Wszystkie hotele w historycznej części miasta Meksyk mają wspólną cechę, specyficzny nieprzyjemny zapach. Z powodu wilgotności powietrza, z biegiem lat wilgoć gromadzi się w ścianach budynków. Zapach ten jest nie do usunięcia. Z kilku miejsc, jakie widzieliśmy, wybraliśmy najbardziej przyzwoity w naszej opinii, Hotel Downtown.

Rozpusta::Miasto Meksyk, Meksyk::
Rozpusta
Znakowanie indiańskich niewolników::Miasto Meksyk, Meksyk::
Znakowanie indiańskich niewolników

Zajęło to Diego Rivierze ponad 6 lat, aby ukończyć malowidła ścienne wokół schodów w Palacio Nacional. Malarz przedstawił tu sceny historyczne i wydarzenia, które opowiadają historię Meksyku. Spiętrzone postacie pomagają opowiedzieć historie hiszpańskiego podboju, ucisku Indian, inkwizycji, niepodległości, i w końcu Rewolucji Meksykańskiej.

Templo Mayor::Miasto Meksyk, Meksyk::
Templo Mayor
Postać Chacmool::Miasto Meksyk, Meksyk::
Postać Chacmool
Ławka w dom wojowników orła::Miasto Meksyk, Meksyk::
Ławka w dom wojowników orła
Tlaltecuhtli (bóg ziemi)::Miasto Meksyk, Meksyk::
Tlaltecuhtli (bóg ziemi)

Po zniszczeniu Tenochtitlan, lokalizacja najważniejszych części miasta Azteków poszła w zapomnienie. Tak też było aż do drugiej połowy XX wieku w przypadku Templo Mayor, czyli Wielkiej Świątyni. Wówczas to zburzono kilka budynków, a archeolodzy odkryli nie tylko pozostałości świątyni, ale także Dom Wojowników Orła, miejsce gdzie elity odprawiały swoje ceremonie.

Aztecki wojownik orła::Miasto Meksyk, Meksyk::
Aztecki wojownik orła
Tlaloc (bóg deszczu)::Miasto Meksyk, Meksyk::
Tlaloc (bóg deszczu)
Kamienne czaszki::Miasto Meksyk, Meksyk::
Kamienne czaszki
Policja anty-zamieszkowa::Miasto Meksyk, Meksyk::
Policja anty-zamieszkowa
Zócalo (plac główny)::Miasto Meksyk, Meksyk::
Zócalo (plac główny)

Katedra Metropolitalna została wzniesiona na ruinach świętej dzielnicy Azteków. Po tym, jak Hiszpanie podbili azteckie miasto, konkwistadorzy zdecydowali się użyć budulec ze zniszczonej świątyni, która poświęcona była bogu wojny, Huitzilopochtli. Dzisiaj jest to największa katedra w obu Amerykach, lecz stojąc wewnątrz trudno jest odczuć i docenić jej wielkość. Jest tak dlatego, że przestrzeń ogranicza ogromny złoty ołtarz, który stoi tuż przy wejściu.

Katedra Metropolitalna::Miasto Meksyk, Meksyk::
Katedra Metropolitalna
Czarny Chrystus::Miasto Meksyk, Meksyk::
Czarny Chrystus
Tarcza anty-zamieszkowa::Miasto Meksyk, Meksyk::
Tarcza anty-zamieszkowa
Pionowy ogród::Miasto Meksyk, Meksyk::
Pionowy ogród

© 2016 Maciej Swuliński