Mesoamerica

Największa piramida na świecie

26 listopada

Z Puebla w ciągu około godziny dotarliśmy do Choluli. Małe miasteczko kolonialne leży na wysokości 2160 m npm. Samo miasto nie było celem naszej wizyty. Przybyliśmy tutaj, aby zobaczyć Wielką Piramidę.

Wielka Piramida w Cholula::Cholula, Puebla, Meksyk::
Wielka Piramida w Cholula
Plac ołtarzy::Cholula, Puebla, Meksyk::
Plac ołtarzy

Na pierwszy rzut oka zauważyliśmy tylko wzgórze z kościołem na szczycie. To zarośnięte wzgórze jest tak naprawdę ogromną piramidą. Zostało to udowodnione na podstawie wykopalisk, które obejmowały drążenie długich tuneli wewnątrz struktury. Wokół piramidy znajduje się wiele innych starożytnych budynków, świątyń, a nawet kamienny rynek. Dzisiaj możemy sobie tylko wyobrażać, jak ogromny był ten kompleks.

Głowa konika polnego::Cholula, Puebla, Meksyk::
Głowa konika polnego
Wewnątrz tunelu::Cholula, Puebla, Meksyk::
Wewnątrz tunelu
Fragment rynku::Cholula, Puebla, Meksyk::
Fragment rynku
Nuestra Seńora de los Remedios::Cholula, Puebla, Meksyk::
Nuestra Seńora de los Remedios

Z upływem czasu piramida została porzucona. Gdy przybyli Hiszpanie, była już ona całkowicie obrośnięta. Prawdopodobnie nie wiedzieli oni, że wzgórze jest w istocie piramidą. Wiedzieli oni jednak, że miejsce to ma znaczenie religijne dla Indian. Budowa kościoła na szczycie wzniesienia, pomagała Hiszpanom skierować tradycyjne wierzenia w stronę chrześcijaństwa. Do dziś sanktuarium Nuestra Seńora de los Remedios odwiedzane jest przez wielu pielgrzymów. Można śmiało powiedzieć, że Piramida w Choluli jest jednym z najstarszych na świecie miejsc, gdzie ludzie modlą się w sposób nieprzerwany przez co najmniej 2300 lat.

Obrośnięte wzgórze::Cholula, Puebla, Meksyk::
Obrośnięte wzgórze
Malowidło ścienne 'Bebidores'::Cholula, Puebla, Meksyk::
Malowidło ścienne „Bebidores”

Odkryte zostały tu dwa malowidła ścienne. Reprodukcja jednego z nich znajduje się w muzeum. Znane jako „Bebidores” czyli „Pijący”, malowidło przedstawia wiele postaci, które piją najprawdopodobniej pulque, napój alkoholowy uzyskiwany ze sfermentowanego soku maguey, lokalnej agawy. W Mezoameryce napój ten uważany był za sakralny. W Choluli dozwolony był on tylko osób starszych i spożywany był podczas specjalnego rytuału. Młody człowiek nieprzestrzegający zakazu picia pulque karany był śmiercią. Malowidła odkryte w Choluli w 1968 r. w pewnych fragmentach sugerują, że rytuały pulque dozwolone były głównie dla mężczyzn i że włączone były w to również doświadczenia homoseksualne.

Przebita opona::Cholula, Puebla, Meksyk::
Przebita opona
The Tule Tree::Cholula, Puebla, Meksyk::
Quinceańera
Kościoły Choluli::Cholula, Puebla, Meksyk::
Kościoły Choluli
Ulica w Cholula::Cholula, Puebla, Meksyk::
Ulica w Cholula

Piramida w Choluli jest rozłożysta. Jej podstawa jest czterokrotnie większa od Wielkiej Piramidy w Gizie w Egipcie. Jest ona uznawana pod względem objętości za największą piramidę na całym świecie.


© 2016 Maciej Swuliński