Wyprawy off-road Swulinskiego Home Page
Szukaj w swulinski.com:
 
 
Sladami misji jezuickich

San Borja

16 listopada
Poranek na pustyni Kaktus Cylindropuntia Molesta Droga do San Barja
Kaktus kolumnowy znany jako indiański grzebień

Poranek był raczej chłodny, było wietrznie, temperatura powietrza poniżej 15ºC. Misión San Francisco de Borja znajdowała się nie daleko, dotarliśmy tam w nieco ponad godzinę. W całej osadzie, mieszka tam dzisiaj tylko jedna rodzina. W chwili, gdy zatrzymaliśmy się przed kościołem, podeszły do nas dwie kobiety pytając, czy chcemy zwiedzić misję. Jedna z nich była w piżamie i w szlafroku.

  Misión San Francisco de Borja
Wnętrze kościoła Spiralne kamienne schody Kamienna chrzcielnica

Począwszy od 1759 roku, jezuici wraz z miejscowymi Indianami wnosili niedużą świątynię z gliny. Nie przetrwała ona jednak długo. Tylko fragmenty ścian stoją do dziś. Dominikanie, którzy przyszli później budowali z kamienia. Wznieśli oni nowy budynek misyjny, obok zabudowań Jezuitów. Ukończony w 1801 roku, jest to ten, który widzimy dzisiaj. Trzeba przyznać, że jest to dość niezwykłe, że stoi on w doskonałym stanie. Prawdopodobnie dzięki odległej lokalizacji, nie było tam nikogo, kto zainteresowany był burzeniem i kradzieżą kamienia w celu wznoszenia domów prywatnych. Niestety jest to typowy los takich obiektów, gdy zostają opuszczone. W 1818 roku taki los spotkał misję San Borja, gdy wszyscy misjonarze opuścili to miejsce, gdyż rodzima ludność w tej części półwyspu całkowicie zanikła. Misja nie tylko straciła swój sens istnienia, ale także siłę roboczą potrzebną do jej codziennego utrzymania.

  Boczne drzwi
Wejście do kościoła Dwa dzwony kościelne Pozostałości kościoła jezuitów

Popołudnie spędziliśmy w Bahia de Los Angeles. Po obiedzie, kontynuowaliśmy podróż na południe. Tuż przed zachodem słońca dotarliśmy do Las Flores, miejsca wydobycia metali szlachetnych, złota i srebra. Chodząc wokół, odnaleźliśmy mały nasyp kolejowy i stary cmentarz. Najlepiej zachowany był niewielki budynek więzienny.

Kaktus słoniowaty Więzienie