Todai-ji

Nio z pędzlem::Świątynia Todai-ji, Nara, Japonia::
Nio z pędzlem
Gmach Wielkiego Buddy #1::Świątynia Todai-ji, Nara, Japonia::
Gmach Wielkiego Buddy #1
Nio z pagodą::Świątynia Todai-ji, Nara, Japonia::
Nio z pagodą
Mnich buddyjski #1::Świątynia Todai-ji, Nara, Japonia::
Mnich buddyjski #1

Todai-ji słynie z potężnego Buddy wykonanego z brązu. Ta okazała świątynia (zbudowana w 752 roku) powstała tak aby odzwierciedlać jego potęgę. Gmach Wielkiego Buddy spłonął w roku 1180 i ponownie w 1567. Dzisiaj stojący budynek to struktura z XVIII wieku. Jego wymiary to: długość 57 m, szerokość 50 m, wysokość 49 m. Szerokość obecnego budynku jest w przybliżeniu o 33% mniejsza niż pierwotna struktura, ale Budynek Wielkiego Buddy w świątyni Todai-ji nadal jest największą drewnianą budowlą na świecie.

Posąg Buddy Vairocana ("Budda, który rozświetla świat niczym Słońce") wykonany jest z litego brązu, który oryginalnie pokryty był złotem. Został on konsekrowany w 752 roku podczas wyjątkowo wspaniałej ceremonii. Indyjski mnich w asyście mnichów chińskich i japońskich wymalował oczy postaci. Wiele wspaniałych prezentów przekazano od gości z całego buddyjskiego świata.

Wielki Budda był niszczony i naprawiany wielokrotnie. Jego głowa odpadła dwa razy podczas trzęsienia ziemi, dzisiejsze ręce wykonane zostały w wieku XVI. Ciało posagu ma wysokość 14,5 m, jego głowa ma długość 5 m, a ucho 2,5 m. Budda Vairocana ze świątyni Todai-ji w Nara w Japonii jest największym na świecie posągiem wykonanym z brązu.

Wielki Budda #2::Świątynia Todai-ji, Nara, Japonia::
Wielki Budda #2

© 2001 Maciej Swuliński