Szukaj w swulinski.com:
 

Świątynie Sri Lanki


Większość mieszkańców Sri Lanki to buddyści. Religia ta wprowadzona została w III w. p.n.e. i od tego czasu odgrywała główną rolę w historii tej wyspy. Interesującym jest fakt, że wielu buddystów tutaj również czci bóstwa hinduistyczne. Są to konsekwencje wiekowych wpływów z subkontynentu indyjskiego. Buddyjskie świątynie, które odwiedzaliśmy zwykle zawierały rysunki, bądź rzeźby znane w hinduizmie.


Malowidła w Dowa Twarz Buddy Wejście do świątyni

Mała świątynia Dova Raja Maha Viharaya oparta na kompleksie jaskiń, bardziej znana, jako Dowa różni się od innych świątyń. Jest tak z powodu 11 metrowej postaci stojącego Buddy, wykutego w skale. Niestety ta granitowa płaskorzeźba wydaje się być niedoceniana i powoli niszczeje.

Stojący Budda w Dowa

Świątynia Dowa Biała stupa Mnisi buddyjscy i tuk-tuk

Nalanda Gedige Wejście do Nalanda Gedige Buddyjska wyspa

Nalanda Gedige wybudowana została w VIII wieku i jest mieszanką stylów południowych Indii i tradycyjnej architektury Sri Lanki. Ta świątynia buddyjska zawierała wizerunki z Kamasutry, lecz z upływem czasu w wyniku erozji i wandalizmu pozostała dzisiaj tylko jedna płaskorzeźba. Powszechnie uważa się, że świątynia Nalada stoi w geograficznym centrum Sri Lanki.