Sri Lanka

Świątynie Sri Lanki
Świątynie Sri Lanki
Dambulla
Dambulla
Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Dla Europejczyka podróżującego po tym kraju, negatywne doświadczenia mogą pozostawić tylko złe wspomnienia. Sri Lanka jest gęsto zaludnionym krajem i posiada infrastrukturę z przed przeszło stu lat. Drogi i koleje pochodzą w większości z czasu, gdy wyspa ta nazywała się Cejlon i rządzona była przez Brytyjczyków. Transport publiczny oparty jest na dwusuwowych motorowych rykszach (tuk-tukach), które królują na drogach. Podróżowanie po Sri Lance zajmuje mnóstwo czasu, głównie z powodu złego stanu dróg i bardzo dużego ruchu. Nikt nie powinien również uważać tego kraju, jako raju dla plażowiczów. Istnieją na świecie setki miejsc o wiele ładniejszym wybrzeżu. Dlaczego zatem warto jest jechać na Sri Lankę? Dla ludzi, którzy zainteresowani są rożnymi kulturami Azji może być to wspaniałe doświadczenie. Kraj ten wykazuje wiele podobieństw do swojego bliskiego sąsiada Indii, ale jednocześnie wiele się od niego rożni. Sri Lanka może być nawet lepszym wyborem, gdy rozważa się swój pierwszy wyjazd do tej części świata.

Aby objechać Sri Lankę, tak zwani niezależni podróżnicy często wynajmują samochody z kierowcą. Ja osobiście nie lubię być prowadzony za rękę przez cały dzień. Zdecydowałem zatem wynająć samochód na lotnisku i samemu siedzieć za kierownicą. Wymaga to trochę ostrożności na drodze, ale sprawia, że jest się całkowicie niezależnym. Jeżdżenie samochodem po Sri Lance jest bardzo podobne jak w całej Azji południowo-wschodniej. Krowy, słonie i ludzie chodzący po drogach, setki jednośladów i rykszy jeżdżących w dosłownie każdym kierunku i nieustannie wymuszających pierwszeństwo, oraz autobusy zawsze zatrzymujące się w nieprzewidywalnych miejscach.

Stolica Sri Lanki, Kolombo to beznadziejnie nieciekawe miasto i zatrzymanie się tam jest po prostu stratą czasu. W czasie naszego pobytu odwiedziliśmy historyczne miejsca takie jak Kandy, Dambulla i stare kolonialne miasto Galle. Sri Lanka jest również wyśmienitym miejscem, gdzie zobaczyć można małpy i słonie.

Pobyt na Sri Lance
Pobyt na Sri Lance
Galle
Galle
Kandy
Kandy
Małpy i słonie
Małpy i słonie

wskazówka podróżnicza: Długopisy. Jadąc na Sri Lankę weź ze sobą dużo długopisów. Dzieci często o nie proszą. Jest to bardzo szybki sposób zawierania nowych przyjaźni.

© 2008 Maciej Swuliński