Szukaj w swulinski.com:
 

Santiago Tuxtla

La Cobata, olbrzymia głowa Olmeków::Santiago Tuxtla, Veracruz, Meksyk:: La Cobata, olbrzymia głowa Olmeków

Cywilizacja Olmeków wybrzeża Zatoki Meksykańskiej wzniosła kamienne rzeźby, które przetrwały do naszych czasów, a wśród nich najbardziej znane są głowy. Ta znajdująca się w Santiago Tuxtla i nazwana La Cobata jest największą ze wszystkich. Waży ona 40 ton.

Cywilizacja, która często określana jest jako pierwsza w Mezoameryce, jako matka wszystkich kultur tego regionu, narodziła się w około roku 1200 pne. Najbardziej fascynujące i podziwiane są olbrzymie głowy Olmeków. Nie znaleziono ich zbyt wiele. Wszystkie posiadają pewne podobieństwa. Każda została wyrzeźbiona z jednego bazaltowego głazu i często transportowana była na odległość nawet 100 km, do miejsca przeznaczenia. Większość głów posiada kask. Jest to prawdopodobnie taki jak Olmekowie używali do ochrony w walce. Fakt, że te gigantyczne rzeźby przedstawiają tylko głowy może tłumaczyć wierzenia kultur Mezoameryki, że to właśnie tu, ukryte są emocje, przeżycia i dusza człowieka. Każda głowa jest jednak inna od pozostałych. La Cobata ma zamknięte oczy. Uważa się, że przedstawia ona zmarłą osobę.


Zapotes Monument Q::Santiago Tuxtla, Veracruz, Meksyk:: Tres Zapotes Monument Q Olbrzymia głowa z wielkimi ustami::Santiago Tuxtla, Veracruz, Meksyk:: Olbrzymia głowa z wielkimi ustami Olbrzymia głowa z warkoczykami::Santiago Tuxtla, Veracruz, Meksyk:: Olbrzymia głowa z warkoczykami

Druga głowa w tym mieście znajduje się w lokalnym muzeum. Jest ona dużo mniejsza, ma przebite uszy i w niepowtarzalny sposób splecione włosy.