Ryokan

Ryokan (mały, rodzinny hotel w stylu japońskim) to wielka ucieczka od zgiełku i gwaru miast japońskich. Nie jest to tylko alternatywa w rodzimym stylu dla typowego hotelu, lecz jest to przede wszystkim możliwość poznania stylu życia rodziny japońskiej. Aby uniknąć niestosownych zachowań i tak naprawdę czerpać przyjemność z pobytu, ważnym jest aby poznać pewne szczegóły zachowań typowych dla japońskiego stylu życia.

Mały stolik i poduszki::Ryokan (rodzinny hotel w stylu japońskim), Japonia::
Mały stolik i poduszki
Tatami i shoji::Ryokan (rodzinny hotel w stylu japońskim), Japonia::
Tatami i shoji

wskazówka podróżnicza: Wizyta w Ryokan.

Buty. Zawsze należy pamiętać aby zdjąć buty przy wejściu. Aby przejść korytarzami do recepcji można użyć pantofli dostarczonych przez ryokan, ale przed wejściem do toalety w stylu japońskim zawsze należy zmienić je inne, używane tylko do tego celu. W swoim pokoju, pantofle należy zdjąć przed wejściem na tatami. Po tych słomianych matach chodzi się zawsze boso. Służą one do siedzenia i spania.

Sposób ubierania. Yukata to coś w rodzaju szlafroka. Znaleźć można ją w każdym pokoju. Można użyć ją jako piżamę, lub gdy wychodzi się z pokoju. Gdy jest zimno można również ubrać tanzen. Jest to jakby zewnętrzny szlafrok, którego nigdy nie ubiera się pojedyńczo. Zawsze zakłada się go na yukatę.

Łazienka. Całe swoje ubranie należy zostawić w przebieralni. W łazience nie wolno niczego na siebie ubierać. Można jedynie wnieść mały ręcznik. Gdy korzysta się z łazienki najważniejszą rzeczą jest aby pamiętać, że w wannie nigdy nie używa się mydła. Woda w wannie przeznaczona jest zwykle dla wielu osób, a nie tylko dla jednej. Fakt ten tłumaczy potrzebę mycia i spłukania ciała przed wejściem do wanny wypełnionej bardzo gorącą wodą.

© 2001 Maciej Swuliński