Szukaj w swulinski.com:
 

Nijo-jo


Kara-mon (brama)::Zamek Nijo-jo w Kyoto, Japonia:: Kara-mon (brama) Donjon i wenętrzna fosa::Zamek Nijo-jo w Kyoto, Japonia:: Donjon i wenętrzna fosa Ninomaru::Zamek Nijo-jo w Kyoto, Japonia:: Ninomaru

Wybudowany w Kioto w początkach XVII wieku zamek był oficjalną rezydencją szogunów Tokugawa. Bogato zdobiony Nijo-jo jest przykładem stylu architektonicznego Mamoyama. Ze swymi ogrodami nie wygląda on wcale jak forteca, bardziej przypomina rezydencję pałacową.

Główny kompleks o nazwie Ninomaru zawiera pięć budynków z 33 pokojami i 800 tatami (słomiane maty). Jest on prawie całkowicie zbudowany z drzewa hokonki (cyprys japoński). Malowane cienkie drewniane ściany i przesuwane drzwi z papieru ryżowego to wszystko co można tam znaleźć. Budynki nie posiadają żadnej struktury obronnej za wyjątkiem jednej, uguisu-bari co przetłumaczyć można jako słowicza podłoga. Podłoga pomieszczeń prowadzących do komnat Szoguna piszczy i skrzypi, gdy ktokolwiek na nią nadepnie. Specjalne klamry pod podłogą przesuwją się wytwarzając dźwięk podobny do wydawanego przez ptaki. Stąd nazwa.