Szukaj w swulinski.com:
 

Lambityeco

Jedna z wielu ruin osad Zapoteków znana jest dzisiaj jako Lambityeco. Niewiele jest tutaj do zobaczenia, tylko dwie spośród prawie 200 budowli zostały odrestaurowane. Mimo wszystko jest to ciekawe miejsce, a to dzięki znalezionym tam rzeźbom.


Grobowiec nr. 6::Lambityeco, Oaxaca, Meksyk:: Grobowiec nr. 6 Wyrzeźbione twarze::Lambityeco, Oaxaca, Meksyk:: Wyrzeźbione twarze Płaskorzeźby Lambityeco::Lambityeco, Oaxaca, Meksyk:: Płaskorzeźby Lambityeco

Wyrzeźbione twarze znajdujące się w Grobowcu nr. 6 przedstawiają pochowaną tam parę, mężczyznę o imieniu Jeden Drżenie i kobietę Dziesięć Trzcina. Figury są bardzo realistyczne. Jest to arcydzieło sztuki prehiszpańskiej Zapoteków. Zwiedzając to miejsce, dowiedzieliśmy się, że wśród kości znalezionych w tym grobie nie było kości udowych. Płaskorzeźby w Lambityeco przedstawiają wysoko urodzonego mężczyznę czyli Coqui niosącego kość udową w ręku. Interpretuje się ten fakt, że kości udowe usuwane z grobów wykorzystane były jako symbol dziedziczonego prawa do noszenia tytułu Coqui.

Cocijo, bóg deszczu Zapoteków::Lambityeco, Oaxaca, Meksyk:: Cocijo, bóg deszczu Zapoteków