Japonia

Japonia to łańcuch wysp na wschód od Azji ciągnący się od wschodniej Syberii aż po Tajwan. Największe miasta, najwyższe góry i najstarsze zabytki można znaleźć na japońskiej głównej wyspie Honshu. Nippon, co tłumaczy się jako "pochodzący od słońca" jest nazwą, jaką określają swój kraj Japończycy. Nazwa ta jest konsekwencją usytuowania Japonii na wschód od wielkich imperiów Chin i Korei. Państwa te historycznie miały wielki wpływ na Japonię. Dzisiaj, Japonia przedstawia intrygującą mieszankę super nowoczesności i wierności starym tradycjom. Państwo to fascynuje i zadziwia.

Himeji-jo
Himeji-jo
Nara
Nara

Zdecydowałem się zwiedzić Japonię w sposób, jaki czyni to niewielu obcokrajowców. Wypożyczyliśmy samochód na lotnisku w Tokio i pojechaliśmy do Nary i Kioto. Po pobycie w pełnych zabytków miastach kontynuowaliśmy podróż przez Himeji i dotarliśmy do wybrzeża Morza Japońskiego. Następnie przejechaliśmy przez pokryte śniegiem Alpy Japońskie i dotarliśmy do kolejnego historycznego miasta, Nikko. Nie był to z pewnością najbardziej komfortowy sposób podróżowania po Japonii, ale dzięki temu doświadczyliśmy ten kraj z zupełnie innej perspektywy niż czyni to wielu odwiedzających. My przyjechaliśmy do Japonii, aby dowiedzieć się o jej historii odwiedzając stare świątynie i zamki. W końcu muszę stwierdzić, że stare tradycje nie są przeszłością w Japonii, są one integralną częścią życia codziennego.

Religia buddyjska odegrała zasadniczą rolę w historii Japonii. Sprowadzona z Korei 14 wieków temu zrodziła ona wiele nowych sekt na terenie Japonii, wprowadzając nowych bogów i wznosząc nowe świątynie. Buddyzm dzisiaj jest wciąż żywy w Japonii. Świątynie buddyjskie przeważają wśród wszystkich zabytków i zawierają większość arcydzieł sztuki i architektury.

Kioto
Kioto
Japończycy
Japończycy
Nikko
Nikko
Ryokan
Ryokan
Morze Japońskie
Morze Japońskie

Szinto (shinto), co oznacza "na sposób boski" jest religią całkowicie japońską. Nie ma ona swojego założyciela, czy też określonych sztywno dogmatów. Dla wielu ludzi w Japonii jest ona częścią życia codziennego, zestawem przestrzeganych zasad. Prawie każdy jest włączony w radycyjne obrzędy szinto takie jak narodziny dziecka, czy ceremonia ślubu. Bycie szintoistą to synonim bycia Japończykiem. Religia szinto to przede wszystkim kult kami, różnych bóstw rządzących siłami natury czy też ukrytych w ważnych miejscach otaczającego świata. Najważniejsze z nich to te związane z żywnością (woda, pory roku, przemieszczanie się ryb w morzu). Inne związane są z naturą (strumienie górskie, wodospady, wielkie drzewa, a nawet wyspy).

Pachinko
Pachinko

© 2001 Maciej Swuliński