Himeji-jo

Zamek Himeji-jo (jo po japońsku znaczy zamek) wznosi się dzisiaj ponad miastem Himeji zupełnie tak samo jak w chwili zakończenia jego budowy w połowie XVI w. Uznawany jest on jako najpiękniejszy i militarnie najbardziej rozbudowany tego typu obiekt w Japonii.

Skomplikowana strutura obronna zależała tu od układu fos, wąskich przejść i ishi-otoshi zaprojektowanych do zrzucania lawiny kamieni lub wrzącej wody wprost na głowy najeźdźców. Dojście do zamku to istny labirynt, szereg skomplikowanych przejść, wąskich bram i licznych zasadzek. Jak na ironie, z powodu narzuconego przez szoguna Tokugawa pokoju trwającego 250 lat, system obronny zamku Himeji-jo nigdy nie został poddany próbie walki.

Ozdobne okapy::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Ozdobne okapy
Mała brama::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Mała brama
Mury::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Mury

Okazały Donjon (główna wieża) na szczycie całej struktury otoczony jest masywnymi murami. Zawiera on liczne yagura (magazyny strzał), cytadele i wieże obronne.

Każdy zamek ma swą legendę. Studnia w Himeji-jo nosi nazwę Okiku-no Ido i podobno jest miejscem gdzie wrzucono pokojówkę za to, że rozbiła talerz swego pana. Jej glosy odbijające się w studni czasami słyszane w nocy.

Okazały Donjon::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Okazały Donjon
Wąskie przejście::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Wąskie przejście
Warownia Himeji-jo::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Warownia Himeji-jo
Widok z Donjon::Zamek Himeji-jo, Japonia::
Widok z Donjon

© 2001 Maciej Swuliński