Culebra

Wyspa Culebra (czyt. kalebra) leży 27 km na wschód od Puerto Rico i 19 km na zachód od St. Thomas. Ta mała, rzadko odwiedzana karaibska wyspa ma 11 km długości i 5 km szerokości, jej ludność to ok. 2500 mieszkańców. Culebra należy do Puerto Rico, zatem zarówno hiszpański jak i angielski są językami często tu słyszanymi. Z powodu swego geograficznego położenia (bliskość Wysp Dziewiczych) i niezaprzeczalnego piękna, Culebra jest czasami nazywana Hiszpańską Wyspą Dziewiczą.

Piaszczyste plaże i rafa koralowa::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Piaszczyste plaże i rafa koralowa
Południowe wybrzeże::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Południowe wybrzeże
Patrząc na St. Thomas::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Patrząc na St. Thomas
Zachód słońca na wyspie Culebra::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Zachód słońca na wyspie Culebra

Isla de Culebra odkryta została przez Kolumba podczas jego drugiej podróży w roku 1493. Pierwszymi znanymi mieszkańcami wyspy byli Indianie Taino. Poprzez lata handlu Hiszpanii z Nowym Światem, spokojne zatoki Culebry dawały schronienie piratom. Gdy w roku 1880 przybyli pierwsi osadnicy z sąsiednich wysp Vieques i Puerto Rico, Indian i piratów już dawno nie było. W roku 1898 w wyniku przegranej wojny hiszpańsko-amerykańskiej Hiszpania przekazała Puerto Rico Stanom Zjednoczonym. Culebra i otaczające ją wysepki stały się poligonem U.S. Navy i używane były do tego celu aż do 1975 roku.

Plaża Flamenco::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Plaża Flamenco
Plaża Carlos Rosario::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Plaża Carlos Rosario

Culebra dostarcza wiele możliwości nurkowania w swych pięknych rafach koralowych, obserwowania żółwi, wędrówek do oddalonych plaż. Wyspa nie posiada dużych hoteli, kasyn, nie ma tu restauracji szybkiego jedzenia, nocnych klubów, domów towarowych, brak przestępczości. Jest to miejsce dla osób szukających nieskazitelnego piękna natury, przygody i pustych plaż.

Rafa przybrzeżna::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Rafa przybrzeżna
Siedząc na rafie::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Siedząc na rafie

Koral to w rzeczywistości bardzo mały żywy organizm posiadający szkielet z węglanu wapnia lub szkielet zrogowaciały. Tworzy on kolonie budując nowe, wyższe warstwy na dolnych, już obumarłych. Wskaźnik wzrostu większości koloni koralowców jest niezmiernie mały i wynosi rocznie od kilku do kilkunastu milimetrów. Rafa koralowa tworzy się tylko w wodach tropikalnych, gdzie jej temperatura nie spada poniżej 22°C. Na wyspie Culebra można znaleźć dwa typy (z trzech istniejących): rafa przybrzeżna (rozległe platformy rafy wychodzące na brzeg) i bariera rafowa (oddzielona od brzegu szeroką, głęboką laguną).

Mała niebieska rybka::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Mała niebieska rybka
Miękki koral::Wyspa Culebra, Puerto Rico, Karaiby::
Miękki koral

Nurkowanie to absolutna konieczność na tej wyspie. Średnia temperatura wody wynosi 27°C, a rafa koralowa dostępna jest tu wprost z plaży. Jeżeli nie nurkujesz z butlą to pływanie z rurka jest tu dobrą alternatywą.


© 2000 Maciej Swuliński