Szukaj w swulinski.com:
 

Alaska środkowa



Alaska środkowa to rozległy, górzysty obszar porośnięty tundrą i przeszyty licznymi rzekami. To tutaj właśnie znajduje się park narodowy Denali ze swym najwyższym szczytem McKinley. Niewiele ponad sto lat temu gorączka złota wstrząsnęła tym regionem. Dzisiaj sny o złocie są już historią, ale duch przygody wciąż jest obecny.


Czarna sosna Leniwa rzeka Yukon Rzeka Yukon w Circle

Rzeka Yukon ma długość 3037 km i w poprzek przeszywa Alaskę wpływając do Morza Beringa. Na całej Alasce są tylko dwa i do tego trudno dostępne miejsca gdzie można dojechać samochodem nad brzeg tej najdłuższej rzeki. My dotarliśmy nad Yukon w Circle, bardzo małej osadzie (107 mieszkańców) na końcu długiej drogi szutrowej. Wiele lat temu poszukiwacze złota założyli tutaj swój obóz myśląc, że jest on usytuowany dokładnie na kole podbiegunowym, stąd nazwa Circle (koło podbiegunowe). W rzeczywistości osada ta jest położona 78 km na południe od koła podbiegunowego północnego.


Góry Alaska w Denali Tundra w Denali Łoś

Jezioro Wonder

Park narodowy Denali jest najczęściej odwiedzanym parkiem Alaski. To właśnie tutaj znajduje się najwyższa góra Ameryki Północnej o wysokości 6195 m. Nazywa się ona McKinley, lecz jej pierwotne imię Denali (Ta wielka) ciągle pozostaje w użyciu wśród ludności miejscowej.


Renifery Kolejny lodowiec Na szlaku

Na całym świecie poza obszarem polarnym znajduje się około 10 tys. lodowców. Ponad połowa z nich mieści się na Alasce.